שני, 10 יוני 2013 07:58

תרופות נגד הדיכאון ועליה במשקל

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 39. מאז גיל 30 עברתי שתי תקופות של דיכאון די קשה. בשנתיים האחרונות אני מקבלת תרופה בשם seroxat, ומרגישה בטוב. רמת הפעילות שלי עלתה, אני מצליחה בעבודתי ובתפקודי בבית, אבל דבר אחד מדאיג אותי: התיאבון שלא היה לי בכלל בתקופת הדיכאון, השתפר, ועליתי 6 ק"ג במשקלי.

 

למרות כל מאמצי לעשות דיאטה ולהוריד במשקל, איני מצליחה בכך.איך אפשר להימנע מעלייה במשקל כאשר התרופות נגד דיכאון נועדו לשפר את התיאבון?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

תלונות על עלייה במשקל נפוצות מאוד אצל אנשים שמקבלים תרופות נוגדות דיכאון. במיוחד תלונות אלו היו נפוצות עם מטופלים שקבלו תרופות מהדור הישן, כמו Elatrol, Tofranil, Anafranil . עם תרופות מהדור החדש, כמו Prozac, Seroxat ,Favoxyl - זה קורה לעיתים נדירות יותר.

 

הסיבות לשינויים במשקל בזמן הדיכאון וביציאה ממנו הן מורכבות. תרופות נוגדות דיכאון לא נועדו לשפר את התיאבון. ירידה בתיאבון וירידה במשקל - זה הסימפטומים האופיינים לאחוז גבוה של אנשים הסובלים מדיכאון.

 

לכן כאשר חל שיפור בעזרת טיפול תרופתי, התיאבון משתפר, והמשקל עולה. סוגים מסוימים של דיכאון מאופיינים דווקא בעלייה בתיאבון ועלייה במשקל. במקרים האלה שיפור במצב מביא לירידה בתיאבון ולירידה במשקל.

 

תרופות כמו Prozac   ו – Seroxat מעלות את רמת החומר הנקרא סרוטונין במוח, ומביאות על ידי כך לירידה בהזדקקות לפחמימות שמהוות חומר גלם ליצירת סרוטונין. ניתן להגיד שתרופות נגד דיכאון מרפאות את הדיכאון ועל ידי כך מאזנות את המשקל - כלפי מעלה או מטה. בכל מקרה חשוב לדעת שהתרופות עצמן לא מכילות קלוריות ולא גורמות לעלייה במשקל.

 

אם בכל זאת העלייה במשקל היא דרסטית, כדאי לשקול סיבות נוספות לכך - למשל ירידה בתפקוד של בלוטת מגן. אם סיבות רפואיות נשללו, כדאי לפנות לייעוץ דיאטני.

 

לפעמים ירידה בכמות הממתקים, משקאות ממותקים ומאכלי עתירי שומן, מבלי לשנות את הכמות היומית של הקלוריות, יכולה לעזור. הליכה של 60-20 דקות ביום יכולה לעזור להוריד כמה קילוגרמים במשך כמה חודשים.

 

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

 

Read 24587 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:38
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה