ראשון, 02 יוני 2013 06:36

מחלה כפייתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני אב לנערה בת 21. בתי בחורה יפה מאוד ואסטטית. מורים בבית ספר תמיד שיבחו את כתב ידה והסדר במחברות. אני ואשתי מאוד שמחנו שהיא כל כך מסודרת.

 

גם אשתי היא מה שנקרא - "חולת ניקיון". עוד בזמן לימודיה בתיכון שמנו לב שהיא מתקלחת במשך המון זמן כמה פעמים ביום, והייתה מתעצבנת על האחים הקטנים שלה אם הם היו נוגעים בדברים שלה.

 

עם השנים היא נעשתה יותר ויותר קשה בכל הקשור לניקיון. היא נמנעת לגעת בידית דלת השירותים. יש לה כל מני פטנטים לעשות זאת: היא משתמשת בנייר טואלט או פותחת את הדלת עם המרפק. היא מכבסת את הבגדים שלה בנפרד ואסור שמשהו ייגע בהם.

 

לאחרונה היא אוסרת בכלל להיכנס לחדר שלה ובמיוחד לשבת על המיטה שלה. אם מישהו בכל זאת נכנס ונוגע במשהו היא מיד רוחצת את זה עם חומרי ניקוי. היא נועלת את הדלת של החדר שלה ומבלה שעות במקלחת.

 

העור שלה נעשה אדום ורגיש, אבל היא לא מרפה. היא רוב הזמן בבית כי היא לא מסוגלת להיכנס לשירותים ציבוריים, לאכול בחוץ. היא נפרדה מחבר שלה כי הוא לא הסכים לרחוץ ידיים כל פעם שהוא נוגע בה. איך לשכנע אותה שהיא מגזימה, שלא חייבים להיות כל כך סטריליים בחיים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי התיאור שלך, הבת שלך סובלת מתסמונת כפייתית. זאת מחלה ממושכת שמתחילה בדרך כלל בגיל ההתבגרות ונמשכת שנים רבות, לפעמים כל החיים. אם לא מטפלים במחלה היא בדרך כלל נוטה להחמיר, אם כי לפעמים יש תקופות של הקלה בסימפטומים.

 

בהרבה מקרים האנשים הסובלים מצליחים במשך תקופות ארוכות להסתיר את הסימפטומים או לתת להם הצדקה הגיונית: למשל, מי לא אוהב שהילד שלו מסודר ונקי והמחברות שלו מסודרות. רק אחרי שנים מתגלות מוזרויות בהתנהגות.

 

התמקדות בניקיון - זו רק אחת הצורות שהמחלה יכולה לבוא לידי ביטוי. צורות אחרות הם: בדיקה חוזרת של דלתות, גז, שלומם של הקרובים.

 

בדרך כלל הסובל מודע לחוסר ההיגיון ולבעייתיות של מחשבותיו והתנהגותו, אבל לא מסוגל לשנות אותם. כל ניסיון לשנות או להתנגד לטקסים גורם לעלייה של החרדה. גם הסברים של אחרים לא עוזרים.

 

במקרים קשים החולה מכריח את הסובבים לבצע טקסים שונים, לפעמים מורכבים מאוד, וכל זה רק בשביל להירגע לזמן קצר. במקרים קשים המחלה גורמת לנכות ולחוסר תפקוד.

 

כ - 2% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מהמחלה בחומרות שונות. אינטראקציה של גורמים גנטיים וסביבתיים אחראים למחלה. במקרים רבים המחלה מלווה בדיכאון.

 

גם אצל בני משפחה השכיחות של דיכאון וחרדות שונות גבוהה מאשר באוכלוסייה הכללית. הטיפול במחלה הוא שילוב של טיפול תרופתי ופסיכותרפי. במקרים רבים ניתן להגיע לשיפור משמעותי, הקלת הסבל וחזרה לתפקוד.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24366 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:28
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה