שלישי, 21 מאי 2013 07:23

חרדות בעקבות מות האב

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 30. בשמונה החודשים האחרונים נטלתי כדור בשם סרוקסט בעקבות התקפי חרדה שהופיעו אצלי ביום שאבי נפטר מדום לב. אבי היה בן 54, ובריא לחלוטין. באותו יום נורא הוא נקלע לוויכוח קשה עם המנהל שלו, חזר הביתה והתמוטט. מאז התחלתי לחוות כארבע התקפי לב מדומים מדי יום.

 

ניסיתי את כל הטיפולים הקיימים: דיקור סיני, הומיאופתיה ופסיכולוגיה. רופאת משפחה רשמה לי סרוקסט והבטיחה שהוא יתחיל להשפיע מהר, ובאמת, אחרי שבועיים נעלמו התקפי החרדה. בשישה החודשים האחרונים אני גם מטופל פעמיים בשבוע אצל פסיכולוגית.

 

לאחרונה החלטתי על דעת עצמי להפסיק את התרופה. כיום אני כבר שבוע בלי הכדור. ביומיים האחרונים אני מרגיש חוסר שקט, כל כמה נשימות יש לי פעימת לב חסרה או מיותרת ואני חש תחושת עילפון. אין לי את מי לשאול מה יכול לקרות לי בעקבות ההפסקה בנטילת התרופה. אשמח לקבל מידע שיעזור לי.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קודם כל אני משתתף בצערך על מות אביך. טראומה נפשית חדה יכולה לגרום לאוטם שריר הלב ולמוות פתאומי, כפי שזה זה קרה לאביך, אך גם לחרדה ממושכת ולהתקפי פאניקה, כפי שקרה לך בעקבות מות אביך. טוב עשית שפנית מייד לטיפול.

 

הבעיה היא שמרוב מטפלים אין לך את מי לשאול אם להפסיק את התרופה וכיצד, ואתה עושה זאת על דעת עצמך, דבר שיכול לגרום לך לנזק וסבל מיותרים.

 

בלי להכיר אותך ואת כל פרטי הטיפול שאתה מקבל, אוכל לתת רק עצות כלליות - תיאורטיות. רופאת משפחה, כנראה, אבחנה נכון את התקפי הפאניקה שלך, ונתנה לך תרופה נכונה, שהקלה אליך. אך זה רק חלק מהעזרה שהיית צריך לקבל. היה עליה להפנות אותך לפסיכיאטר להמשך מעקב ולפסיכותרפיה.

 

אפשרות נוספת היא הפרדה בין הטיפול הפסיכיאטרי תרופתי והפסיכותרפיה. יכול להיות שאחרי שמונה חודשים ללא התקפים, יש מקום להתחיל להוריד את מינון התרופה, אך יש לעשות זאת בהדרגה.

 

הפסקה מיידית של התרופה גורמת לתופעות גמילה מיותרות שמזכירות מאוד את תופעות חרדה שבגינן קיבלת את התרופה, אך יש להבדיל בין השתיים. תופעות גמילה מופיעות מייד עם ההפסקה החדה בנטילת התרופה. אם היית מוריד רבע כדור בשבוע, לא היית מרגיש שום תופעות לוואי.

 

חזרה של המחלה - היא דבר אחר - והסימנים לכך מופיעים רק שבועות או חודשים לאחר הפסקת התרופה. כדי להימנע מתופעות גמילה ומחזרה של המחלה גם יחד, אני ממליץ בדרך כלל להוריד רבע כדור כל כמה חודשים, תוך כדי מעקב. אם מופיעים סימנים של חזרת הסימפטומים בשלב כלשהו של ההורדה, מעלים את הכמות לרמה הקודמת.

 

10.09.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35614 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:57
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה