שני, 20 מאי 2013 12:06

נשחקים מטיפול בסבתא

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 24, הורי אנשים מקסימים, בעלי מחויבות כלפיי וכלפי אחי, שנצליח בלימודים, בעבודה ובחיים בכלל. הבעיה היא סבתי, אם אמי. לפני כמה שנים סבא שלי נפטר, וסבתא עברה לגור איתנו.

 

השתדלנו לתמוך בה בכל צורה אפשרית. היא תמיד הייתה אדם קשה, אך כעת היא כבר בלתי נסבלת. היא ניצולת שואה, בילדותה חיה בבתי יתומים. אמי, שהיא בת יחידה, לא הסתדרה איתה מעולם.

 

סבתי לא מסתפקת בשום דבר שניתן לה, תמיד מביעה חוסר שביעות רצון, תמיד מאשימה את הורי שלא אכפת להם ממנה. היא אובססיבית בכל הקשור לאוכל. היא מסוגלת להציע לי עשרות פעמים כוס תה או עוגה, גם אחרי שאצעק שאני לא רוצה. אמי נלחמת בה על בסיס יומי, אך כמה שהיא לא משתדלת, היא לא מצליחה להשביע את רצונה.

 

לאחרונה הסבתא הפסיקה להתקלח, זאת לאחר שמעדה במקלחת והייתי צריך לעזור לה יחד עם אמי לקום. לקח מעל חודש עד שמצאה לנכון להתקלח, לאחר שהפצרנו בה שהיא מבאישה. היא אינה מחליפה חלוק בלוי, מדברת על ביתה הקודם, כאילו היה איזה גן עדן טרופי.

 

אנו אובדי עצות. היא אינה מסכימה לצאת מהבית לנסיעות ארוכות, כך שאם קיים פתרון פסיכיאטרי לטפל בה, היא לא תרצה להגיע לרופא. אם רק תייעץ לי כיצד לטפל בה, או אל מי לגשת, אודה לך מאוד.

  

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הבעיות, אותן אתה מתאר, אינן נדירות. עם הזיקנה תכונות האופי של אדם מתחדדות. אדם תקיף, חשדן, חסכן - יכול להפוך תוקפני פיזית או מילולית, פרנוידי או קמצן בצורה קיצונית.

 

השיפוט עשוי להיחלש, יחד עם ירידה בשמיעה ובראייה. התאלמנות, תלות פיזית בסובבים, מחלות גופניות שונות, כאבים כרוניים, אובדן ניידות ועצמאות – כל אלה מוסיפים להתדרדרות המנטאלית. טיפול בקשיש מהווה תמיד מעמסה כבדה על המשפחה. משקעי העבר מוסיפים לאווירה הטעונה, ומביאים לשחיקה של כל בני משפחה. אין פיתרון פלא לבעיות הללו, אך שורה של צעדים יכולים לשפר את המצב של כולכם:

 

א) חשוב לערוך לסבתא בירור רפואי מקיף. טיפול ואיזון במחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם, כאבים כרוניים - יכול לשפר מאוד את מצבה הנפשי.

 

ב) בירור פסיכיאטרי יכול לגלות מצבים נפשיים שניתנים לטיפול. טיפול בדיכאון, בהפרעות שינה, בתוקפנות, יכולים להביא לשיפור דרמטי בהתנהגות. רופאים ציבוריים ופרטיים עורכים ביקורי בית.

 

ג) ניתן למנוע שחיקת בני המשפחה על ידי הכנסת עובד סיעודי. קיימים מעוני יום לקשישים, בהם ניתן טיפול מגוון ותעסוקה לקשיש מחד, וחופש למשפחה מאידך. בית אבות מתאים, קרוב למגורי משפחה יכול לתת פיתרון לטיפול בקשיש ולתעסוקתו מבלי לנתקו מהמשפחה.

 

18.02.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

 

Read 36701 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:50
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה