שני, 24 יוני 2013 04:07

נוער ומיניות – תמורות והשפעות של האינטרנט

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

ראיון עם ד"ר מרק רויטמן – פסיכיאטר ופסיכותרפיסט - מנהל מכון השרון – אבחון ייעוץ וטיפול נפשי לרשת המקומונים של אזור השרון

 

אני רואה את האינטרנט כהמצאת המאה ששינתה, ועוד תשנה את כל אמות המידה של החברה ושל הפרט. הרשת משפיעה על נאורות בתחומים רבים, מאפשרת קבלת מידע על ידי כל אחד - מידע שקודם לא היה נגיש. היא גורמת כבר, ועוד תגרום בעתיד למעורבות חברתית מוגברת, להשכלה טובה יותר, לקשר בין אנשים, תאפשר דיון ציבורי בכל נושא – באופן כזה שלא חלמו עליו אפילו הוגי הדמוקרטיה ביוון העתיקה.

 

כמו כל חידוש מדעי, משתמשים בו גם אנשים הגונים וגם אחרים עם כוונות אחרות. כך היה משחר ההיסטוריה - וכך זה בימינו. גילויים חדשים בפיזיקה ובכימיה שימשו גם להפקת חשמל וגם ליצירת נשק להשמדה המונית. ברור שגם בכלי כמו האינטרנט משתמשים נוכלים שמנסים להפיל בפח אנשים תמימים, מחבלים שמעבירים פקודות ומסרים דרך הרשת, וגם סוטים למיניהם שמנסים לצוד ילדים לסיפוק צרכיהם המיניים. הם עשו זאת מימים ימימה בסמטאות החשוכות, וממשיכים לעשות זאת בעידן המודרני בעזרת האינטרנט.

 

כמו שההורים לימדו את הילדים להיזהר מזרים בדרך למכולת ולסבתא, כך הם צריכים לחזור על כללי הזהירות ולשכלל אותם בכל הנוגע לאינטרנט. יחסי מין עם קטין הייתה עבירה חמורה לפני הופעת האינטרנט, ונשארה כזו גם עכשיו.

 

עם זאת, יורת ממאה מאז הגילויים של פרויד, פסיכואנליטיקאים ורופאי ילדים אחרים, המדע יודע באופן ודאי שילד הוא יצור מיני, בעל תשוקות, סקרנות מינית וחיפוש אחרי סיפוקים מיניים. גם אם 'נמדר' אותו מתמונות, מסרטים ומתכנים מיניים אחרים, הוא ימשיך לחפש אותם בכל מקום.

 

עדיף לתת לילדים את כל האינפורמציה על ההתפתחות המינית, האנטומיה והפיזיולוגיה של אברי המין, מושגים על תשוקה מינית ואהבה, והדרכה על הדרכים הנכונות להגיע לסיפוק צרכיהם. אינטרנט יכול לתת לילד את האינפורמציה הדרושה ולהורים ולמורים את הכלים להדריך ילדים בתחומים הללו.

 

ילדים, כמו מבוגרים, נמשכים למראה של גוף האדם, וזה לא משנה אם הם רואים את תמונות העירום הראשונות שלהם בחוברת ארוטית שההורים החביאו במגירה, בהצצה במקלחת או באתר מין באינטרנט.

 

מה שקובע אם החשיפה למיניות של עצמם ושל אחרים תגרום להם נזק או תועלת, הוא יחס החברה וההורים למין ולמיניות. אם הילד גדל בתחושה של איסור חמור, אשמה עמוקה בכל הקשור לסקרנות מינית, לגירוי מיני ולסיפוק הגירוי בדרך של אוננות או קיום יחסי מין, ייגרם לו נזק גדול יותר מהחשיפה עצמה.

 

בחברה המודרנית, עם שפע כלי התקשורת - עם או בלי אינטרנט, לא ניתן יותר להתכחש למיניות בכלל, למיניות של בני נוער, לביטויים של מיניות בסרטים, בעיתונים, באופנה ובפרסום. אם השחקנים, הדוגמנים או הדוגמניות הם בוגרים, ומשחקים או מדגמנים על דעתם ועל דעת הוריהם, גם במקרים בהם טרם הגיעו לבגרות - לא יגרם להם נזק. יכולת משחק, מודעות לתנועה ולגוף, יכולת ביטוי אומנותית - רק מוסיפים להתפתחות הרגשית של המשתתפים ושל הצופים.

 

העליהום נגד הצגת גוף האדם ומיניותו נראים אנכרוניסטיים כאשר מאות מועמדות צעירות מתמודדות מרצונן החופשי על תפקיד של מגישה בעירום בערוץ הארוטי 'פלייבוי'.

 

לעומת זאת, נזק מיידי וממשי לילדים, לנוער ולבני אדם בכלל, יכול בהחלט להיגרם כתוצאה מצפייה בלתי פוסקת באלימות מעל מסכי הטלוויזיה, הקולנוע והמחשב.

 

פדופיליה היא סטייה שמאופיינת בדחף בלתי נשלט למגע בעל אופי מיני עם קטינים. זה דומה לדחפים בלתי נשלטים אחרים, כמו דחף לאלימות, לקלפטומניה (גניבה כפייתית) או לפירומניה (צורך בלתי נשלט להצית אש).

 

אדם לא יהפוך לפדופיל מצפייה בפרסומת של מוצר חלב או של חברת תקשורת. אנשים שסובלים מדחף בלתי נשלט לפגוע מינית בקטינים זקוקים לטיפול, ובמקרה של ביצוע פעולות שנכנסות לגדר עבירות מין – העבריינים צפויים לעונשים הקבועים בחוק.

 

16.12.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 22665 times Last modified on ראשון, 25 אוגוסט 2013 10:06
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה