רביעי, 08 מאי 2013 12:56

משחק המונופול של החיים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

ד"ר מרק רויטמן – פסיכיאטר ופסיכותרפיסט - מנהל מכון השרון – אבחון, ייעוץ וטיפול נפשי. (מתוך הרעיון לרשת המקומונים של השרון)

 

הצורך באהבה, הערכה וחום - הוא צורך אוניברסאלי לגברים ולנשים. הצורך הזה מתחיל להתפתח בהיותנו תינוקות, ואנו ממשיכים לנסות ולמלאו כל חיינו.

 

הצורך הזה עובר טרנספורמציה במהלך חיי האדם בהתאם לאנשים עמם הוא נפגש, החל מצעדיו הראשונים. הקשר עם ההורים ובין ההורים הוא הקשר בעל ההשפעה הגדולה ביותר לגבי התפתחות וטיב הקשרים האחרים שאותו אדם יפתח במהלך חייו, אך גם קשריו המאוחרים יותר משפיעים ומייצבים את הנטייה להימשך לאנשים מסוגים מסוימים, ולא לשים לב לאחרים.

 

איפה שיש ביקוש מופיע היצע: הסופר היהודי אמריקאי הידוע, חתן פרס נובל לספרות, סול בלו מתאר זאת בספרו 'יותר מתים משברון לב' כך: "הגבר משדר: 'אני זקוק' (למאפיין מסוים, לתכונה מיוחדת, ליחס מסוים), האישה משדרת בחזרה: 'יש לי את זה, אני יכולה לספק את מה שאתה צריך'.

 

את המשוואה, לדעתי, אפשר להפוך - גם גברים קולטים מהר למה זקוקה אישה מסוימת, וממהרים לשדר בחזרה: "אני הגבר שאת זקוקה לו, אני יכול לספק לך את מה שאת צריכה". אין סוף לסוגי הצירופים של הצרכים הדדיים בין גברים ונשים. גבר חלש תמיד ימצא אישה שתלטנית, אישה מוכה - את הגבר המכה. יוריתמיקס שרו בשנות השמונים: "חלק מחפשים לפגוע בך, חלק מחפשים להיפגע".

 

יש אנשים שבאופן קבוע, או בתקופות מסוימות בחייהם הופכים לטרף קל, ואנשים אחרים מנצלים זאת כדי לפגוע, לרמות, לנקום בדמויות מן העבר שלהם.

 

בהחלט יכול להיות שאותו גבר פוגע ומרמה מנסה כל חייו לענות על צורך לקבל מנשים את מה שלא קיבל מאמו, ואותן נשים שרומו כל חייהן על ידי גברים שונים רודפות אחר דמות של אב שהיה חסר פיזית או רגשית. את תפקיד הכסף במקרים האלה אפשר לראות ככסף ממשי, אבל גם כאסימונים במשחק 'המונופול' הבלתי נגמר של החיים.

 

08.11.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 45372 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:43
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה