שני, 27 מאי 2024 14:32

יחסים סדו-מזוכיסטיים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

אנשים מחפשים חברים, חברות, בני ובנות זוג, בין היתר, בשביל לחזק את ערך עצמי, לרפאה את חסרים מילדות ולא להפך. מתי קורה להפך? כאשר התוכנה של אחד השותפים לקשר, מובילה אותו להזמין פגיעה, והתוכנה של השני, מובילה אותו לפגוע.

שני בני זוג אחראיים לזה. קשה לדעת, מי יותר אשם. יותר חשוב לאדם, להיות מודע למה שקורה לו בקשר. אם זה קרה בכמה פעמים, או בכל מערכות יחסים של בנאדם, אז מאוד חשוב לעבוד על החלק שלו בדיאדות יחסים הינאישיים.

המנגנון של התופעה הזאת, יכול להיות כזה: אדם מרגיש פגוע, חסר ערך, אשם, מבויש מבפנים. הוא נכנס למערכות יחסים בכוונה לא מודעת לתקן את החסר. הוא מקווה, שהפרטנר שלו יעריך אותו, לא יפגע בו, ייגן אליו, יואב אותו בכל מצב. הוא מחפש מן אימא אידאלית, שתרפא את כל הפצעים הנפשיים שלו. יכול להיות שבהתחלת הקשר, האישה באמת תומכת, אוהבת, מחזקת. אם הפגיעה הפנימית שהגבר חש, לא קשה מדי, זה באמת יכול לרפא. אם הפגיעה היא קשה, אז האדם (הגבר, במקרה שלנו), מגביר את ההתנהגויות שמזמינות פגיעה, בתקוה, שהאישה האידאלית תרפא הכול. מה לעשות, שלא כל הנשים אידאליות, כל אחת עם החלק הסדיסטי והשתלטני שלה, שבהדרגה הופך לדפוס האינטראקציה בזוגיות. אם מישהו מזהה בקטע הזה, מה שקורה לו בקשר, מומלץ לקרוא את הקטע הזה כמה פעמים, ולנסות להיזכר, איזה ניואנסים בהתנהגותו, יכלו לעורר התנהגות סדיסטית, מזלזלת, משפילה מצד האישה. אלה ניואנסים מאוד חשובים, ובדרך כלל לא מודעים אצל בנאדם. ההתנגדות מסוג: "אתם לא תשנו אותי" מאוד מפריעה למודעות עצמית, במקרים כאלה. התוכנה הישנה מתנגדת חזק.

Read 21 times
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה