הדפס את האתר הזה
חמישי, 30 מאי 2013 08:47

לא מוכן לקחת גלולת אושר, אבל מחפש תרופת פלא

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 32 ומדוכא מאז שאני זוכר את עצמי. לא הייתי מקובל לא בביה"ס היסודי ולא בתיכון. בילדות הייתי שמנמן ולא הצלחתי בספורט. בלימודים דווקא הייתי בסדר ונחשבתי ל"חנון".  

 

הייתי מזלזל בכוונה בלימודים כדי להיות כמו האחרים. ההורים לחצו עלי שאלך לעתודה, אבל אני סירבתי. חשבתי שבצבא אצליח ואהיה מקובל. חשבתי שבדרך זו גם אוכל להרשים בחורות שבכלל לא שמו לב אלי. את הטירונות עברתי בקושי רב, אבל מקורס קצינים הודחתי די בהתחלה.

 

אז קיבלתי את הדיכאון הקשה הראשון שלי. הייתי באי שקט, לא אכלתי, הגעתי לאפיסת כוחות ורציתי להתאבד. קיבלתי טיפול תרופתי, ושוחררתי מצה"ל.

 

הדיכאון עבר מהר, למרות שהפסקתי את התרופות מיד אחרי השחרור מצה"ל. התקבלתי לפקולטה יוקרתית באוניברסיטה והכרתי בחורה חמודה מפקולטה אחרת.

 

היא לא הייתה כל כך חכמה, וגם המשפחה שלה הייתה לא מי יודע מה. ניסיתי לחנך אותה , להקנות לה ידע וליטוש בסיסיים, וכאשר היא התנגדה, התעלמתי ממנה, עשיתי לה סנקציות.

 

אני חושב שנמאס לה ממני, כי היא עזבה אותי פתאום, בלי הסברים וכמה שניסיתי לדבר איתה, היא לא הסכימה. אז הייתי בדיכאון בפעם השנייה. ההורים לקחו אותי לרופא, ושוב קיבלתי טיפול תרופתי.

 

הרופא רמז שכדאי לי להיכנס לטיפול פסיכותרפי. כאשר הבנתי כמה זה צריך לעלות, ושלא ברור כמה זמן זה ייקח, הבנתי שהרופא חשב ש"תפס דג שמן" - והוא מנסה לסחוט ממנו את המקסימום.

 

לפני שלוש שנים סיימתי את הלימודים, התחתנתי והתחלתי לעבוד. לפני חצי שנה פוטרתי מהעבודה, ואשתי, שאותה מה שמעניין - זה הכסף שלי, מאיימת בגירושין. אני שוב בדיכאון. אני לא מוכן כל החיים לקחת גלולות אושר, וגם לא מוכן להוציא כספים בלי חשבון על פסיכותרפיה. האם יש דרך אחרת?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לצערי אין דרך אחרת. ממכתבך עולה דפוס חוזר בחיים של ערך עצמי ירוד, דחייה, כעס, חשדנות, קושי ביחסים בינאישיים ודיכאון. התסריט הזה של החיים שלך מוכתב על ידי אישיותך.

 

האישיות של אדם נבנית על ידי יצירת מעגלים חשמליים - כימיים במערכת העצבים העליונה. מרכיבים גנטיים, התנסויות בגיל המוקדם, אינטראקציה עם הסביבה במהלך כל החיים - הם אלה שקובעים את גורלו של האדם.

 

אם רוצים לשנות את התסריט, כלומר לשנות את המעגלים, לכתוב תוכנות חדשות , להזין את המערכת במידע חדש, יש להשקיע הרבה עבודה, זמן וכסף בתהליך ארוך של פסיכותרפיה. תרופות פסיכיאטריות פועלות יותר מהר, ולפעמים יש צורך בשילוב של השניים.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 33997 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:11
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה