הדפס את האתר הזה
שני, 10 יוני 2013 07:32

דיכאון, עישון והתקף לב

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

בעלי עצמאי בן 51. לפני כשנה הוא עבר התקף לב. למרות שהרופאים אמרו לו שמותר לו לחזור לעבודה, הוא כמעט לא עובד. הוא כל הזמן מדוכא, עייף, עצבני, לא ישן טוב בלילה. למרות שעוד חצי שנה לפני ההתקף הוא הפסיק לעשן, עכשיו בהדרגה הוא חזר לעשן קופסה ביום.

 

חודשים האחרונים גם התגלתה אצלו מחלת סוכרת שעד עכשיו לא הצליחו לאזן אותה. הוא איבד גם כל עניין במין. כל המצב מאוד מתסכל אותי. אני רוצה לעזור לו, אבל לא יודעת איך.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

כל הבעיות מהן סובל בעלך יכולות להיות קשורות ביניהן ולהחמיר אחת את השנייה. מחקרים הראו שסבירות של קבלת התקף לב כפולה אצל אנשים שסובלים אפילו מדיכאון קל לעומת אלה שלא סובלים מדיכאון. לאדם שסובל מדיכאון ועבר התקף לב סבירות של פי עשר למות בימים או בשבועות אחרי ההתקף. מאלה שלא סבלו מדיכאון לפני התקף לב - 25% יפתחו דיכאון.

 

הקשר בין העישון ובין ההתפתחות של טרשת עורקים ידוע היטב. פחות ידוע שהעישון אחראי לכ - 50% ממקרים של בעיות בתפקוד מיני אצל גברים אחרי גיל 40. מחקרים אחרונים מראים שחסימת כלי דם עקב עישון גורמת לירידה משמעותית, לא רק בתפקוד המיני אלא גם בגודל של הפין.

 

הקשר בין העישון ודיכאון הוא מורכב ביותר. צעירים עם דיכאון מתחילים לעשן, לשתות ולהשתמש בסמים כדי להקל על מצוקתם, אבל כאשר לאחר שנים הם מנסים להיגמל, בנוסף לסימני גמילה קשים, מתפתח גם דיכאון.

 

 

מחלת סוכרת תורמת גם לחסימת כלי דם עם פגיעה בלב ובתפקוד המיני, וגם לסימפטומים של דיכאון, ודיכאון לא מטופל מהווה קושי לאיזון תרופתי של הסוכרת. וכמובן: דיכאון תורם לירידה בתפקוד המיני וירידה בתפקוד המיני מחמירה את הדיכאון. ואם לא די בכל אלה, לאדם במצב דיכאוני אין את המוטיבציה, הכוחות נפשיים והגופניים לטפל בעצמו, לשנות סגנון חיים, להיצמד להוראות הרופאים.

 

לכן מאוד חשוב שתגייסי את כל הכוחות שלך, של הילדים ושל המשפחה המורחבת כדי לשכנע את בעלך לקבל טיפול. הטיפול חייב להיות משולב. יש צורך לטפל בו זמנית גם בבעיות לב, גם בסוכרת וגם במצב הנפשי ותפקוד מיני. רצוי שהדבר יעשה על ידי צוות רופאים שפועל בשיתוף ומסוגל לתת מענה למכלול הבעיות. עם כל המורכבות של הבעיות, רובם ניתנות לטיפול יעיל.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 29597 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:31
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה