הדפס את האתר הזה
שני, 20 מאי 2013 11:41

טיפול בהפרעה כפייתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 28, ומעוניין לברר פרטים בנוגע לטיפול בהיפנוזה. יש כמה דברים שהייתי מעוניין לשכוח, כי הם פשוט לא מאפשרים לי לתפקד כראוי. רציתי לדעת אם זה אפשרי בעזרת טיפול בהיפנוזה, ואם כן, בכמה טיפולים מדובר.

 

אני סובל כבר חמש-שש שנים. אחת הבעיות שלי היא שאני כל הזמן עסוק בשאלה האם אני הומו. המחשבות על כך מעסיקות אותי לפחות שלוש ארבע שעות ביום. זה גורם לי לדיכאונות, ומכניס אותי לחרדות קשות.

 

הייתי מעוניין לשכוח את השאלה הזאת, מכיוון שהיא פוגעת לי בחיים באופן הרסני. עבדתי בכמה עבודות, אבל אחרי זמן מה מפטרים אותי, כי אני לא מרוכז ואיטי. במקום לעשות מה שצריך לעשות בעבודה, אני עסוק בשטויות, כמו לספור את המרצפות על הרצפה או לחזור כמה פעמים על אותו מעשה.

 

אני תמיד צריך להתחיל ללכת ברגל ימין, ואם אני לא בטוח שהתחלתי ברגל ימין, אני צריך לחזור לאותו מקום ולהתחיל מחדש. בנוסף, הייתי רוצה לשכוח כמה מעשים מבישים שעשיתי בעבר הרחוק, שלגביהם התפתחו אצלי ייסורי מצפון קשים.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי הסיפור שלך, אתה סובל, קרוב לוודאי, מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית קשה. ההפרעה נקראת כך בגלל שבדרך כלל היא כוללת מחשבות אובססיביות שלא ניתן לגרשן, כמו השאלה החוזרת שאתה מתאר: "האם אני הומו?" והחלק הקומפולסיבי של המחלה - מעשים שאתה חייב לבצע כדי להימנע מהתקפי חרדה קשים, כמו להתחיל ללכת ברגל מסוימת, או לספור בלטות, אבנים, או לגעת בחפצים שונים.

 

המחלה יכולה להתבטא באין-ספור סימפטומים. השאלות האובססיביות לגבי זהות מינית, והאקטים של ספירה וחזרה על אותה פעולה מפני הספק אם נעשתה נכון, הן תופעות שכיחות אצל הסובלים מהמחלה הכפייתית. נפוצים גם ייסורי מצפון לגבי מעשים שונים, תמימים בדרך כלל, או מחשבות "אסורות".

 

לרוב המחלה מתגברת עם הזמן אם אינה מטופלת. המחשבות האובססיביות מציפות האדם הסובל, תופסות יותר ויותר מזמנו, ומגיע שלב שבו הוא כבר אינו מסוגל לבצע במלואן את כל הפעולות הקומפולסיביות למניעת חרדה. בשלב זה במקרים רבים מופיעים סימנים דיכאוניים.

 

הנדיר בסיפורך הוא שלמרות הסבל הארוך על פני כל כך הרבה שנים, עדיין לא הגעת לאבחון, ולא התחלת לקבל טיפול. יחד עם זאת, חלק מהסובלים כל כך נבוכים מהמחשבות ומהפעולות שלהם, שהם מצליחים לשמור אותן בסוד במשך שנים, ואפילו להמשיך לעבוד וללמוד.

 

הטיפול במצב כמו שלך הוא קודם כל תרופתי. במקביל לתרופות חשוב לעבור פסיכותרפיה התנהגותית. שילוב של טכניקות היפנוטיות עם טיפול התנהגותי מעלה את יעילותו של הטיפול. הטיפול בבעיה כמו שלך - אינו טיפול קצר.

 

17.04.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 39132 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:45
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה