הדפס את האתר הזה
שני, 27 מאי 2013 09:04

מצב דיכאוני אחרי לידה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

ד"ר רויטמן שלום: אני אישה נשואה בת 26 ואם לילדה בת שנה. לפני כחצי שנה, לאחר שהפסקתי להיניק את ילדתי, החלה אצלי תופעה שנמשכה כשלוש שבועות: הייתי נרדמת מרוב עייפות, אך כעבור שעה או שעתיים מתעוררת, ולא מצליחה להירדם שוב. ככה זה היה נמשך עד הבוקר, עם ניסיונות רבים להירדמות ללא הצלחה.

 

כיום, כחצי שנה לאחר שהתופעות הללו נעלמו, הן חזרו בצורה הרבה יותר קשה. מאחר שאני יודעת על הבעיה שהייתה לי, אני קמה ומתחילה לחשוב האם אצליח להירדם שוב. אז אני מתחילה להזיע זיעה קרה, ומופיעות דפיקות לב, ושוב אני לא מצליחה להירדם עד הבוקר.

 

אני אם עובדת במשרה מלאה, וחייבת לתפקד היטב, גם בעבודה וגם בבית, אבל אחרי שלא ישנתי בלילה, אני מרגישה עייפה בעבודה וקשה לי להתרכז, לחייך ולהיות קשובה ונחמדה לאנשים.


בעבודה התחילו להרגיש בכך, ושואלים אותי אם אני מרגישה טוב. אני מתחמקת, אומרת שהילדה בכתה בלילה, ובגלל זה לא ישנתי טוב, אבל בתוכי אני יודעת שמשהו לא בסדר איתי. אני לא יודעת מה לעשות. לקחתי כבר כמה פעמים קלמנרבין בלילה, אך גם זה לא עזר.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לידת תינוק היא חוויה מרגשת ומשמחת לכל אישה ולכל משפחה, אבל זה גם שינוי גדול בכל מערכות החיים: ההורמונאלית, הרגשית, הזוגית והחברתית. אם חדשה זקוקה להרבה תמיכה ועזרה מבן זוגה, מהוריה, אחיה אחיותיה וחברותיה.

 

לא תמיד העזרה הדרושה זמינה. בחברה המודרנית זוג צעיר אינו גר תמיד בקרבת בני המשפחה, ולעתים בני המשפחה עסוקים בעבודתם ובמשפחתם. בן הזוג לעתים קרובות ממשיך לעבוד שעות ארוכות, והעזרה שהוא יכול להושיט לאם הצעירה מועטת.

 

האישה עשויה להיקרע בין הצורך שלה להיות אם מושלמת לבין הרצון שלה להמשיך בקריירה מקצועית. אישה צעירה לעיתים מאבדת את הקשר עם הסימנים שהגוף משדר לה. היא מתעלמת מהעייפות, מחוסר השינה, מהצורך האימהי להיות עם התינוק, להניק אותו, לגעת בו. הקונפליקטים הללו גורמים למתח מצטבר. אותה אישה נעשית עצבנית, רגזנית, מתוחה ועצובה. כ -  10% מהנשים מפתחות דיכאון קליני אחרי הלידה.

 

הפרעת השינה שאת מתארת אופיינית למצב דיכאוני. חרדה, דפיקות לב, עייפות, עצבות, רגזנות - הם סימנים נוספים למצב דיכאוני. כל זה אומר שאת צריכה לפנות באופן דחוף לבדיקה פסיכיאטרית.

 

יחד עם הרופא תוכלי לשקול ולתכנן שינויים בחייך שיעזרו לך לחזור לעצמך. לפעמים בנוסף לשיחות יש צורך בטיפול תרופתי אנטי-דיכאוני. יש לכך חשיבות רבה מאוד גם מבחינת טובת התינוק: פעמים רבות אנשים שמפתחים דיכאון בגיל מבוגר היו תינוקות לאמהות שסבלו מדיכאון שלאחר לידה.

03.04.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 25818 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:16
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה