חמישי, 30 מאי 2013 07:03

בעיות נפשיות בגיל המבוגר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אמי בת 74, סובלת מבעיות בריאות כרוניות - סוכרת, אנמיה, ועוד. היא ניצולת מלחמת העולם השנייה, שעברה ילדות לא פשוטה, הן בביתה, והן בשל נסיבות המלחמה.

 

לאחרונה התגברה התופעה שהייתה קיימת אצלה מימים ימימה, של חשדנות כלפי אנשים מסוימים. היא בטוחה שאנשים עושים דברים או מדברים מאחורי גבה, וכדומה.

 

המצב הולך ומחמיר, ונראה שעל רקע בעיות בריאות ואשפוזים חוזרים, התופעה מתגברת. מדי פעם יש הקלה במצב, אך תקופות ההפוגה הולכות ומתקצרות, וחומרת החשדנות הולכת וגוברת.

 

היא מסרבת לפנות לפסיכיאטר ורואה בכך קביעה שהיא "משוגעת", בשעה שהיא, לדבריה, מדברת לעניין. מה ניתן לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

התיאור של מצבה של אמך הוא קלאסי, ובעיות מסוג זה נפוצות מאוד בפרקטיקה הפסיכו- גריאטרית. אצל אנשים מבוגרים, הקשר בין התנסויות הילדות, השפעות תרבותיות, טראומות נפשיות והאישיות - בולט מאוד.

 

עם הגיל תכונות האופי נוטות להתחדד. כך אדם שתמיד היה חשדן, בהדרגה נעשה פרנוידאלי, מפתח מחשבות שווא. בחלק מהמקרים התופעות הללו הן סימנים ראשונים לדמנציה המתפתחת, ובמקרים אחרים - הן סימן למצב דכאוני.

 

לשינויים גופניים ולמחלות יש השפעה מכרעת על התפקוד הנפשי. מחלת סוכרת יכולה להיות אחראית לשינויים בכלי הדם של המוח, ויחד עם אנמיה, להיות אחראיים לאספקת דם לקויה לתאים במערכת העצבים המרכזית.

 

שינויים בראייה, בשמיעה ובניידות יכולים גם הם להחמיר את המצב הנפשי של אדם המבוגר. מעבר מסביבה מוכרת לדיור מוגן או לביתם של הילדים יכול לפעמים להחמיר את המצב.

 

מצב דיכאוני גלוי או סמוי נובע גם מהאישיות, גם מהמצב הגופני וגם מהמצב הקיומי, כמו אובדן של אנשים קרובים, בני זוג.

 

מצב דיכאוני בגיל המבוגר לעיתים מלווה בחשדנות יתר, ובמצבים יותר קשים במחשבות שווא פרנוידליות. מצב זה יש להבדיל משלבים מוקדמים של מחלת אלצהיימר.

 

יש מקרים מורכבים, שבהם הדיכאון, מחלת אלצהיימר מצבים אנדוקריניים ווסקולאריים קיימים בו זמנית.

 

הגישה הטיפולית צריכה להיות כוללנית - כלומר להתייחס גם למצב הגופני, גם למצב הנפשי, התפקודי והסביבתי.

 

גילוי של הסיבות להתדרדרות הנפשית וטיפול נכון בהם במקרים רבים מביא לשיפור דרמטי - גם של המצב הנפשי וגם של המצב הגופני.

 

בני משפחה והרופאים שבהם יש לאימא שלך אמון צריכים להשתדל לשכנע אותה לעבור בירור פסיכו-גריאטרי כחלק מהבירור הרפואי, ולא לצורך קביעה אם היא "משוגעת" או לא.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38400 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:05
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה