חמישי, 23 מאי 2013 07:28

חרדה וטיפול אלטרנטיבי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 20, חיילת, ומשרתת קרוב לבית. אני גרה עם אמי. אבי נפטר לפני כ- 7 שנים, ויש לי חבר מזה כשלושה חודשים. איני יודעת במה להתחיל, אבל אתחיל בבעיה שיש לי. אני חושבת, (אבל לא בטוחה) שיש לי חרדות.

 

זה מתבטא בכך שעולה לי הדופק, מופיעות רעידות בידיים או בפה, תחושה של חוסר אונים וחוסר ריכוז. במשפחה שלי יש תופעה תורשתית של יתר לחץ דם. גם אבי ז"ל סבל מכך.

 

זה מאוד מפחיד ומלחיץ אותי, ואז זה גורם לי להרגיש עוד יותר גרוע. אני מפחדת שגם אני אחלה במחלה הזאת. לפני כמה חודשים מצבי היה גרוע מאוד. הייתי מסתגרת בבית רוב הזמן, מפחדת מכל דבר - ללכת ברחוב, לראות אנשים, לנסוע באוטובוס. בזכות כוח הרצון שלי והתמיכה של החבר שלי, התגברתי על זה לבד, ללא שום טיפול.

 

עכשיו אני מרגישה שהבעיות מתחילות לחזור. אני לא יודעת מה לעשות, ואיך לטפל בזה. מה שאני כן יודעת, זה שאני מאוד רוצה לחזור לחיים רגילים, בלי פחדים ובלי חרדות. אני רוצה להתגבר על זה כמה שיותר מהר, כי זה מונע ממני התקדמות בחיים שלי.

 

ויש לי עוד שאלה: האם אפשר לטפל בחרדות הללו באמצעות רפלקסולוגיה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אני חושב שאת צודקת לגבי האבחנה. לפי תיאורך, נראה לי שאת אכן סובלת ממצבי חרדה. העובדה שהתגברת על החרדות שהיו לך בכוחות עצמך אינה מחסנת אותך מפני חזרתן. את כותבת שהחרדות מתחילות לחזור. רוב הסובלים מחרדות מספרים שבפעם הראשונה, למרות שלא פנו לטיפול, החרדות פחתו או עברו. אם לא מטפלים במצב, תקופות החרדה עלולות להתארך, להחמיר ואף להפוך לכרוניות.

 

לא נראה לי שבגיל עשרים את סובלת מיתר לחץ דם. דבר זה ניתן לבדיקה בקלות. יחד עם זאת, לאורך שנים, חרדה כרונית עשויה להיות אחד הגורמים ליתר לחץ דם, במיוחד אם יש לאדם נטייה גנטית לכך.

 

הטיפול היעיל בחרדות הוא טיפול פסיכותרפי, לעתים תוך שילוב של טיפול תרופתי. כחיילת, את יכולה לפנות למרפאה הצבאית לבריאות הנפש, וכאשר תשתחררי מהצבא, תוכלי לפנות לרופא המשפחה שלך, על מנת שיפנה אותך לבדיקה אצל פסיכיאטר.

 

פעילות גופנית, עיסוי, רפלקסולוגיה, שיאטסו, הידרותראפיה, ארומתראפיה - חשובים מאוד לתחזוקה של גוף ונפש בריאים. לעיתים נזכרים בחשיבותם של טיפולים האלה כאשר כבר קיימת בעיה רפואית או נפשית. בשלבי ההחלמה מהחרדה אפשר להוסיף טיפולים כאלה במקביל למעקב רפואי ופסיכותרפיה.

 

08.02.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 35707 times Last modified on חמישי, 28 נובמבר 2013 06:54
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה