רביעי, 29 מאי 2013 13:21

הריון ותרופות נוגדות דיכאון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 27. לפני שלוש שנים סבלתי מחרדות וממיחושים גופניים. פניתי לפסיכיאטר וקיבלתי.Seroxat 


החרדות והמיחושים עברו, ובשלב מסוים הפסקתי את הביקורים אצל הפסיכיאטר, אבל לא את התרופה. אני מקבלת את הכדורים מרופא המשפחה.

 

בעוד שלושה חודשים אני עומדת להתחתן, וכמובן להיכנס להריון. שאלתי היא: האם עלי להפסיק לקחת אותה לפני שאני נכנסת להריון, ואם לא, איך תשפיע התרופה על העובר אם אמשיך לקחת אותה?

 

אני פוחדת שאם אפסיק את התרופה, כל הסימפטומים שלי יחזרו, ואני גם כך די מתוחה לפני החתונה. מה אתה ממליץ לי לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

שאלתך מאוד חשובה, ומעסיקה נשים רבות בגיל הפוריות, שמסיבות אלה או אחרות נמצאות בטיפול פסיכיאטרי ומקבלות טיפול בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה. יכול להיות שרופא המשפחה שלך חושב שאת עדיין נמצאת בטיפול או במעקב פסיכיאטרי, וממשיך לרשום לך Seroxat על סמך זה.

 

בהחלטה על המשך או הפסקה של נטילת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, פסיכיאטר מביא בחשבון גם את טובת האם וגם את טובת התינוק. המחקרים שנעשו עד עתה מראים שתינוקות שנולדו לאמהות שלקחו תרופות אנטידיכאוניות בזמן ההריון - לא סובלים ממומי לידה, משקל ירוד או בעיות פיזיות אחרות יותר מתינוקות שנולדו לאמהות שלא לוקחות תרופות אלה.

 

דיכאון או חרדה קשים אצל האם בזמן ההריון מסוכנים לעובר, ובהמשך לתינוק, הרבה יותר מנטילת התרופות מקבוצת SSRI  אליה שייכת Seroxat. עם זאת, פסיכיאטר צריך לשקול אם הפסקה הדרגתית של התרופה תהווה סכנה עבורך. במקרים מסויימים יש מקום לשקול הפסקת טיפול תרופתי, והחלפתו בטיפול פסיכותרפי יותר אינטנסיבי בתקופה שלפני הכניסה להריון ובשלבים המוקדמים של ההריון.

 

לקראת הלידה לפעמים יש מקום שוב לשקול את הורדת הכמות או הפסקה זמנית בנטילת התרופה, משום שלפעמים תינוקות שאמם נטלה עד ללידה תרופות אלה בוכים יותר וישנים פחות טוב בתקופה מיד אחרי לידה.

 

כפי שאת רואה יש צורך לקבל כמה החלטות כבדות משקל לפני ההריון ובמהלכו. גם כאשר הילד נולד בריא ושלם, בריאותה הנפשית של אמו חשובה מאוד להתפתחותו עוד שנים רבות. לכן אני מציע לך לחזור לפסיכיאטר שטיפל בך כמה שיותר מוקדם, כדי לא לסכן את בריאותך ואת בריאות תינוקך.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

 

Read 31237 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:29
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה

אתם כאן: דף הבית שאלות ותשובות שאלות ותשובות הריון ותרופות נוגדות דיכאון