הדפס את האתר הזה
ראשון, 26 מאי 2013 07:07

בעיה נפשית לאחר לידה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

ד"ר רויטמן שלום, אני תמיד קוראת את תשובותיך במדור בעיתון, וכעת אני מקווה שתפתור אחת ולתמיד את תהיותיי: עד לפני שנה וחצי הייתי אישה מאושרת ומלאת חיים. עסקתי בפרסום, עבדתי מהבוקר עד הערב, נפגשתי הרבה עם חברות, וישבנו כל הזמן במסעדות ובבתי קפה. לאחר החתונה מאוד רציתי להיכנס להריון וללדת. הייתי בהחלט בשלה לזה. הכניסה להריון הייתה קלה ומהירה, ולפני שנה וחצי ילדתי את בתי הבכורה.

 

הלידה הייתה ממש פשוטה ובכלל, הרגשתי שהחיים שלי יפים. כאשר הילדה הייתה בת חודש וחצי, עברנו צפונה, כדי להיות ליד ההורים, במקום יפה ושקט, אבל די משעמם. כל החברות שלי נשארו במרכז. לאחר כחודשיים בבית, נכנסתי לחרדות מטורפות על הילדה, שמא יאונה לה רע, ותחלה במחלה קשה. פתאום המחשבות התערבבו והפכו להיות אמביוולנטיות: לא ברור לי אם אני מעוניינת שהיא תחלה, או שאני חרדה שיקרה לה משהו. אני חייבת לציין שאני אוהבת את הילדה אהבת נפש, והיא הדבר היקר לי בעולם.

 

בנוסף לכך הופיעה בעיה מוזרה נוספת: ביקרנו בבית הכנסת. איני דתייה, אבל גם לא שונאת את הדת או את הדתיים. באותו ביקור, בלי שום סיבה, נכנס בי רוע אמיתי, ומאז כל פעם שאני נחשפת לסמלים דתיים: כיפה, מזוזה, בית כנסת - מופיעות אצלי מחשבות הרסניות, שאני מתביישת אפילו לתאר.

 

מיותר לציין שזה גורם לי חרדות קשות. מייד פניתי לטיפול פסיכולוגי, שלא פתר את הבעיה. הייתי אצל הומיאופת - גם לא עזר. הלכתי למטפלת רוחנית, אך החרדות רק מחריפות. איני יודעת איך לכנות את הבעיה שלי. חיפשתי באינטרנט, אך לא מצאתי משהו שמזכיר את המצב שלי. אני אדם רציונאלי, וברור לי שאני חייבת להשתלט על מחשבותי, אך איני מסוגלת, וזה מעביר אותי על דעתי. מה המינוח של הבעיה שממנה אני סובלת, ואיזה טיפול יכול לעזור לי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המחשבות אותם את מתארת הן כנראה מחשבות כפייתיות: ההגדרה של מחשבות כפייתיות היא שהאדם הסובל מהן מודע לחוסר ההיגיון שבהן, אך אינו מסוגל להפסיקן. מחשבות כאלו יכולות להיות אחד הביטויים של דיכאון אחרי לידה, או של תסמונת אובססיבית קומפולסיבית.

 

לידה, שינויים הורמונאליים, שינוי במקום מגורים ותעסוקה – כל אלה יכולים להיות סיבה או זרז להתפתחות מצבים כאלה. זה שאת כל הזמן מחפשת טיפול לבעיה מראה שאת סובלת מהמצב. על שיטת הטיפול ניתן להחליט רק אחרי אבחון יסודי. לפני פנייה לפסיכיאטר או במקביל לה כדאי לבצע בדיקות אצל רופא משפחה.

 

25.09.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 25660 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 07:56
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה