רביעי, 21 אוגוסט 2013 13:49

סוגים שונים של פרנויה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

בננו מאז ילדותו היה ילד חשדן. הוא חשב שמדברים עליו, פחד מילדים אחרים. למרות שהוא תמיד לבד, הוא הצליח מקצועית, נחשב למומחה בתחומו, ועובד בחברה גדולה ותחרותית.

 

בגלל חשדנותו, אין לו אף חבר, והוא עדיין רווק. בזמן האחרון הוא נמצא במתח רב, לא ישן בלילות. אומר שבעבודה עוקבים אחרי מעשיו, מאזינים לטלפונים שלו. למרות זאת הוא סיים לאחרונה פרויקט שזכה לשבחים רבים.

 

מצד אחד אנחנו יודעים שהמקום שבו הוא עובד הוא מקום תחרותי מאוד ומלא תככים, אבל אנחנו גם יודעים שמחשבות דומות היו לו תמיד, וגם חלק מהדברים, עם כל הכבוד לפיקחותו וזהירותו, כלל אינם מתקבלים על הדעת. אנחנו רוצים לדעת אם מה שקורה לו - זו מחלה, או שזה האופי שלו, וצריך לחיות עם זה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אתם שואלים שאלה מאוד מסובכת. אתם מדברים על התגברות של מצוקה וחשדנות אצל בנכם, שלפי עדותכם עובד בחברה מלאת תככים. יש בדיחה פסיכיאטרית עצובה, אבל מאוד מתאימה לסיפורכם: אדם עם פרנויה אומר: "זה שאני פרנואיד לא אומר שלא עוקבים אחרי!"

 

חשדנות פתולוגית יכולה להיות תכונת אופי, או סימפטום למצבים פסיכיאטריים שונים.

 

למרות שקיימים מצבים רבים נוספים בהם קיימות מחשבות פרנואידאליות - מחשבות שווא, בעברית, נדון במצבים על ציר של מחלות: בין אישיות פרנואידית דרך מחלת פרנויה לסכיזופרניה פרנואידית.

 

לאדם עם אישיות פרנואידית אין בדרך כלל מערכת חשדות קבועה. הוא חושד בכל ובכולם. לא סומך על אף אחד, רואה בכל כוונות נסתרות וזדוניות. הוא גם בדרך כלל לא פונה לטיפול, כי גם על הרופא הוא לא סומך.

 

לאדם עם מחלת פרנויה יכולה להיות מערכת אמונות לא מציאותיות, קבועה ולא ניתנת לשכנוע הגיוני. למשל הוא יכול לאמין שאשתו בוגדת בו, והוכחות לכך הוא מוצא במבט העיניים של השכנים, בצבע הנעליים שהיא לבשה או בצלצול טלפון מקרי.

 

אגב, פגשתי גם מקרים כמו בבדיחה: גבר סבל מפרנויה, וחשב לפי כל מיני סימנים מוזרים ולא מתקבלים על הדעת שאשתו בוגדת בו, ואשתו הודתה שיש לה מאהב ללא כל קשר לסימנים שבעלה גילה.

 

במקרים של פרנויה, החשיבה והתפקוד של אדם בתחומים שאינם קשורים למערכת הפרנואידית שלו יכולים שלא להיפגע כלל, או להיפגע באופן מינימאלי.

 

אדם שסובל מסכיזופרניה פרנואידית מגלה הפרעות במהלך החשיבה ובתוכנה. שיפוטו לגבי המציאות לקוי ברוב תחומי החיים. האמוציות שלו לא תואמות את תוכן החשיבה. הוא יכול לשמוע קולות שמדברים עליו, לועגים לו, נותנים לו פקודות.

 

כדי להמחיש את ההבדלים בין שלושת המצבים, ניקח דוגמה של אדם שמקבל קופסת שוקולד כמתנת יום הולדת.

 

אדם עם אישיות פרנואידית יחשוב: "מה הכוונה הנסתרת של נותן המתנה? מה הוא יבקש ממני בתמורה"?

 

אדם שסובל מפרנויה - יחשוב שהשוקולד מורעל.

 

אדם עם סכיזופרניה פרנואידית יכול לחשוב שקיימת מזימה בינלאומית, ושה- KGB והמאפיה הרוסית מנסים לחסל אותו על ידי חומרים רדיואקטיביים שהוכנסו לשוקולד.

 

במציאות הקלינית לא תמיד קיימת הפרדה חד משמעית בין שלושת המצבים הללו. לא קיימות בדיקות מעבדה שיכולות להפריד חד משמעית בין המצבים. יתרה מזאת, ילד עם אישיות פרנואידית יכול לפתח במהלך חייו פרנויה או סכיזופרניה פרנואידית.

 

במשפחות, בהן קיימת אחת משלושת המחלות, מוצאים יותר מקרים לשני המצבים האחרים מאשר במשפחות אחרות. רק בבדיקה פסיכיאטרית ניתן לקבוע את האבחנה, ולהתאים טיפול שיכול להיות שונה בשלושת המצבים הללו, וגם לכל מקרה ומקרה.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38949 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:47
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה