שני, 27 מאי 2013 10:00

החמרה במחלה כפייתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם מחלה כפייתית חולפת עם הגיל? אני סובל ממנה כבר שנים רבות, והטיפול עזר לי מאוד. בזמן האחרון לא הקפדתי על הטיפול התרופתי, ולא הגעתי לביקורת אצל הפסיכיאטר. בזמן האחרון התחלתי לתלוש שיער. האם ייתכן שאחרי שנים רבות כל כך של טיפול יופיעו סימפטומים חדשים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

זה נדיר ביותר שמחלה כפייתית נעלמת עם הגיל. רק בקרב 2% מהסובלים הסימפטומים נעלמים ספונטנית לתקופה של יותר מחצי שנה. אצל רוב הסובלים המחלה היא כרונית, עם תקופות של שיפור ותקופות של החמרה. אצל 15% המצב מחמיר עם הזמן. לפעמים הסימפטומים מתגברים בתקופות של לחץ ופוחתים בתקופות של רגיעה וחיים שלווים.

 

תלישת שיער יכולה להיות ביטוי של מחלה כפייתית או סימפטום שלה. קיימים מקרים בהם תלישת שיער היא סימפטום יחיד. גם למחלה כפייתית וגם לתלישת שיער, הטיפול הוא שילוב של טיפול תרופתי עם טיפול התנהגותי.

 

הופעת סימפטום חדש מצביעה על החמרה במצב המחלה, כנראה עקב אי הקפדה או אי התמדה בטיפול. מטופלים רבים נוטים לזלזל בטיפול הרפואי אחרי תקופה ארוכה יותר או ארוכה פחות של שיפור.

 

בדרך כלל זה קורה כך: אדם שקיבל טיפול ומרגיש טוב מתחיל להטיל ספק בנחיצות המשך הטיפול. אחר כך הוא שוכח פעם או פעמיים את התרופה, או לא מגיע לביקור אצל הפסיכיאטר. בתחילה לא קורה כלום, ואותו אדם מחליט שזו הוכחה לכך שנרפא מהמחלה.

 

אז הוא שוכח את הכדורים בנסיעה לסוף שבוע, או לא ממלא את מלאי התרופות עקב חוסר זמן או חגים.

 

גם זה יכול לעבור ללא החמרה, ואז הוא מחליט להפסיק את התרופות בכלל. כל זאת בלי להתייעץ עם הרופא. בדרך כלל כעבור כמה שבועות מגיעה ההחמרה. לעיתים קשה יותר לטפל בהחמרה, ודרושות כמויות גדולות יותר של תרופות.

 

לכן ההמלצה היא: גם אחרי שמגיע שיפור - לשמור על מעקב רציף אצל הפסיכיאטר, ולא לעשות שינויים בתרופות ללא ידיעתו והמלצתו.

 

05.12.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31269 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:32
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה