רביעי, 22 מאי 2013 13:10

זוגיות לאחר האובדן

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)


שאלה:

 

החברה שלי, היום בת 26, עברה טראומה קשה. לפני כ-3 שנים אחותה התאומה נהרגה בתאונת פגע וברח. חברתי ומשפחתה לא עברו טיפול כלשהו לאחר המקרה.

 

לפני שנה הוריה נקלעו למשבר בנישואיהם. המשבר השפיע עליה מאוד, וגרם לפרידה בינינו, אך היא הצליחה לגרום להוריה להגיע לטיפול, דבר ששיפר את מערכת היחסים ביניהם.

 

לאחרונה התקרבנו שוב ואפשר להגיד שחזרנו להיות ביחד, אך ישנם דברים רבים שמדאיגים אותי בקשר איתה: היא סובלת מחוסר מצב רוח, דוחה הכול לרגע האחרון , מתחילה לעשות דברים ומאבדת עניין בהם מהר מאוד.

 

היא התחילה ללמוד רחוק מהבית רק כדי להתרחק, אך לא משקיעה בלימודים. ברור לה שלא תמשיך ללמוד. זה יחזיר אותה הביתה, אבל כאשר היא בבית, היא נוטה למצב רוח ירוד.

 

כל הדברים הללו מעמידים שוב ושוב את היחסים בינינו למבחן. היא פונה אלי מכיוון שאני האדם הקרוב ביותר אליה, והיא רוצה להתייעץ איתי. אני מרגיש שאני צריך לעזור לה ולתת לה את התשובות הנכונות כדי להציל את הקשר .

 

הרבה פעמים נושא השיחה הוא "האם אנחנו צריכים להיות ביחד?" "האם זה הזמן המתאים?", וכדומה. אני מרגיש שהיא מצפה ממני לאישור שזה כנראה לא הזמן המתאים, כדי שיהיה לה קל יותר להתרחק גם ממני. אני לא מעוניין לפרק את הקשר שלנו. בסוף השיחות הללו, אני תמיד נישאר ללא מילים וללא תשובות, דבר שמרגיז אותה מאוד.

 

מה עלי לעשות? היא מודעת לכך שהיא צריכה לפנות לטיפול , האם אני יכול לעזור לה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אובדן אדם קרוב זו טראומה נפשית קשה. אובדן בת ואחות תאומה לא יכול שלא לזעזע את עולמם הפנימי של ההורים ושל האחות התאומה, ולא יכול שלא להשפיע על מערכות היחסים הבינאישיות שלהם. רגשי האשם תמיד מלווים את אלה ששרדו.

 

לעיתים זה גורם לקרובי הקורבן לגרום לעצמם נזקים בתחומי חיים שונים ככפרה על תחושות האשמה. יכול להיות שההורים של חברתך התקשו להמשיך בחיים לאחר שבתם איננה. אולי גם אחותה התאומה הורסת לעצמה את העתיד, אינה יכולה להרשות לעצמה התקדמות בלימודים, או קשר עם גבר שאוהב אותה, כאשר האחות בקבר.

 

לפעמים הזמן מרפא את האבל, ואנשים חוזרים לחיים תקינים, למרות הכאב של האובדן. במקרה של החברה שלך, שלוש שנים אחרי האסון, ברור שהיא צריכה עזרה מקצועית. אתה יכול לעזור לה להגיע לטיפול כזה. גם לך צריך להיות קשה להתמודד עם חוסר יכולתה להחזיר לך אהבה. אולי, כמו להורים שלה, גם לכם יעזור טיפול זוגי.

 

08.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 40808 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 08:58
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה