שני, 20 מאי 2013 12:01

הלב והנפש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

שלום, יש לי שאלה לפסיכיאטר: בעלי בן 61, הוא סובל מחרדה חברתית, וחוץ מזה הוא תמיד מאוד חרד לבריאותו ופוחד מהמוות.

 

שאלתי היא: האם זה יכול לגרום לו לדופק לא סדיר ולחוסר אוויר? הוא עבר בדיקות חוזרות כגון אקו-לב וא.ק.ג.. הבדיקות יצאו בסדר, חוץ מדופק מהיר ובלתי סדיר. זה מלחיץ את בעלי עוד יותר, והוא שרוי כעת בדיכאון ובפחד חזקים יותר, שמחריפים בעת הבדיקות.

 

הקרדיולוג החליט לתת לו תרופת קומדין לדילול הדם במשך שלושה שבועות ואז לעשות לו היפוך הדופק. בעלי כל כך מפחד מזה, ואני חוששת שהוא לא יצא מזה בשלום. אני לא מבינה מדוע הוא צריך לקבל טיפול כל כך אגרסיבי ללב, אם מה שגורם לדופק מהיר ולא סדיר ולסבל שלו בכלל – אלה הן החרדות. אבקש תשובה מהירה, כי בעוד יומיים הוא צריך לעבור את הטיפול.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

בלי להכיר את בעייתו הספציפית של בעלך, אנסה לתת אינפורמציה בסיסית על הקשר בין דיכאון וחרדה ומחלות לב.

 

מצבי דיכאון וחרדה נפוצים מאוד באוכלוסיה הכללית. מחקרים נרחבים הראו שבקרב אנשים שסובלים ממחלת לב - שיעור הדיכאון והחרדה גבוה מאצל אלה שאינם.

 

המחקרים הללו הראו גם שאצל אלה הסובלים מדיכאון וחרדה - הסיכוי גבוה יותר לפתח מחלת לב. כמו כן לאנשים הסובלים ממחלת לב הסיכוי למות גבוה יותר אם הם גם סובלים מדיכאון וחרדה.

 

דיכאון וחרדה יכולים להשפיע על קצב הלב, להעלות את לחץ הדם ולשנות את קרישת הדם. דיכאון וחרדה יכולים להעלות את רמת האינסולין והכולסטרול. יחד עם השמנה - גורמי הסיכון הללו יכולים להיות מבשרים למחלת לב.

 

הסובלים ממחלת לב עצמם, משפחותיהם וגם רופאים פנימיים וקרדיולוגים יכולים שלא לאבחן את הדיכאון והחרדה, ולראות בהם כסימנים בלתי נמנעים של מחלת הלב. סימנים של דיכאון וחרדה לעיתים דומים לסימפטומים של מחלות אחרות, אך רופא בעל ניסיון יכול לאבחן אותם ולהמליץ על פנייה לפסיכיאטר לקבלת טיפול.

 

טיפול בדיכאון וחרדה אצל חולי לב צריך להיות משולב, כאשר מתקיים קשר הדוק בין הקרדיולוג לפסיכיאטר. טיפול בדיכאון וחרדה אצל חולי לב הוא הכרחי, היות שבלעדיו קיים סיכון רציני להחמרה של מחלת הלב וסיכון למוות.

 

לגבי בעלך: בכל בית חולים גדול שבו יש מחלקה קרדיולוגית, יש גם ייעוץ פסיכיאטרי. אם הפסיכיאטר של בית החולים לא ראה אותו, אפשר לבקש מהקרדיולוג שייזמן ייעוץ פסיכיאטרי.

 

טיפול בדיכאון וחרדה לוקח כמה שבועות, ואת ההחלטה, באיזה סדר מטפלים בבעלך, אפשר לקבל רק בהתייעצות משותפת בין שני הרופאים שבדקו את בעלך ויש לפניהם תמונה קלינית ומעבדתית מלאה.

 

19.03.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32095 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:49
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה