רביעי, 21 אוגוסט 2013 13:56

אימא עם פרנויה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני והאחים שלי מאוד מודאגים ממצבה של אמנו. היא בת 76, חיה עם בעלה השני. הוא אדם מאוד נחמד ואינטליגנטי, אבל אנחנו רואים שהוא הולך ומתמוטט.

 

היא מרגישה שקיימת קנוניה נגדה, שמישהו שיחד את השכנים והם עוקבים אחרי כל צעד שלה בבית ומחוצה לו. היא מחביאה את הבגדים שלה, וכאשר היא לא מוצאת אותם, היא חושבת שגנבו לה אותם.

 

אם אנחנו מנסים לשכנע אותה שזה לא נכון ומביאים לה הוכחות לכך, היא מתחילה לכעוס, וחושדת שאנחנו משתפים פעולה עם השכנים. מה עושים במצב כזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אני יכול להבין את הקושי והתסכול של משפחתכם. לפי התיאור שלך, אמכם פיתחה מחשבות שווא פסיכוטיות כלפי הסביבה. אין כל דרך לשכנע אותה באמצעים הגיוניים. נהפוך הוא, ניסיונות כאלה רק מגבירים את העוינות והחשדנות.

 

מצב פרנוידאלי אצל אדם מבוגר יכול להיות תוצאה של מחלה נוירולוגית או גופנית. אפשרות אחרת היא דיכאון פסיכוטי שהתפתח בפעם הראשונה בגיל המבוגר.

 

ראשית, אתם חייבים למצוא דרך להביא את אימא לרופא משפחה כדי לבצע את כל הבדיקות הרפואיות הדרושות - כולל בדיקה קלינית, בדיקה נוירולוגית, בדיקות מעבדה, CT מוח, ואולי בדיקת איברים נוספים לפי המלצת הרופא.

 

שנית, חשוב מאוד שבשלב כלשהו של הבירור גם פסיכיאטר יבדוק את אמכם. חשוב לדעת שלצד מצבים חשוכי מרפא שיכולים להביא למצב כמו זה שאתה מתאר, קיימים גם מצבים רבים, גופניים ופסיכיאטריים, שאבחונם מאפשר טיפול יעיל עם סיכוי לשיפור דרמטי.

 

במקביל יש לתת עזרה מרבית לבעלה של החולה. אסור להשאיר אותו לבד עם הבעיה. אתם חייבים לארגן לו חופשים ותמיכה כדי לרענן את הכוחות הנפשיים שלו, אחרת גם הוא יתמוטט גופנית ונפשית. חשוב שעובדת סוציאלית תבקר בבית ותציע לכם כלים העומדים לרשותה.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 39282 times Last modified on רביעי, 06 נובמבר 2013 10:19
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה