הדפס את האתר הזה
שלישי, 16 יולי 2013 16:52

נער במצב פסיכוטי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

הבן שלנו סובל מבעיה פסיכוטית. אנו לא יודעים איך לטפל בה, ולא מוצאים אדם המסוגל לטפל בבעיה הזאת... הוא בן 21, ומזה שבועיים מתהלך הלוך ושוב בבית ולא ישן. הוא בקושי אוכל, ורק בוהה באוויר.

 

הילד חרד למשהו שלא מובן לנו, לפעמים הוא מדמיין דברים לא מציאותיים, ומדבר על התאבדות. אני נורא פוחדת מכך, ואנו שומרים עליו בארבע עיניים 24 שעות ביממה. מה אני עושה? מה יש לבן שלי? איך מטפלים בזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי תיאורך, ייתכן מאוד שילדכם באמת נמצא במצב פסיכוטי. מצב פסיכוטי נחשב למצב חירום ברפואה ובפסיכיאטריה. במצב הזה בוחן המציאות, שיפוטו של האדם, ואחריותו למעשיו - משתבשים. אדם כזה עלול להוות סכנה לעצמו ולסביבה. במצב פסיכוטי אופייניות הזיות שמיעה. הוא יכול להיות משוכנע שהוא שומע קולות המדברים אליו ועליו, נותנים לו פקודות, צוחקים ממנו, מבקרים אותו, מפרשים את מעשיו.

 

אופייניות ושכיחות עוד יותר הן מחשבות שווא. הוא יכול להיות בטוח שמנסים לפגוע בו, עוקבים אחריו, קושרים קשר נגדו או מנסים להרעילו. לעתים אדם פועל לפי מחשבות השווא וההזיות. הוא עשוי להפסיק לאכול בשל פחד מהרעלה, למשל, או לנסות לברוח מאויבים דמיוניים, או לפגוע באנשים להם הוא מייחס כוונות זדון.

 

הסיבות האפשריות למצב פסיכוטי אצל בחור בן 21 יכולות להיות התחלה של מחלות נפש שונות. הסיבה השכיחה בגיל הזה היא התקף ראשון של מחלת סכיזופרניה.

 

אפשרויות אחרות הן מחלת מניה-דפרסיה או מצב פסיכוטי בעקבות שימוש בסמים. לפעמים שימוש בסמים מחיש מחלת נפש שאילולא הסמים אול לעולם לא הייתה מתפרצת.

 

מצב פסיכוטי, ובמיוחד מצב פסיכוטי ראשון, דורש התערבות מיידית של רופאים פסיכיאטרים על מנת לאבחן מהר ככל האפשר את המצב ולהתחיל לטפל בו. לעיתים אדם במצב פסיכוטי לא מסוגל להבין את הצורך בטיפול, ואף מתנגד לו באופן אקטיבי.

 

לצורך מקרים שבהם האדם שבמצב הפסיכוטי מסכן את עצמו - כמו במקרה של הבן שלכם שמנסה להתאבד או מסרב לאכול - קיים מוסד של פסיכיאטר מחוזי, שבסמכותו להורות על אשפוז כפוי או על בדיקה כפויה.

 

לעתים, למרות המצב הפסיכוטי, אדם לא מסוכן לעצמו או לאחרים, ואף משתף פעולה בטיפול. במקרים כאלה יש אפשרות של טיפול אמבולטורי ציבורי או פרטי ללא אשפוז.

 

אתם פועלים נכון בכך שאתם שומרים על בנכם עשרים וארבע שעות ביממה. אך אין זה בכוחכם לרפא או להרגיע אותו בעצמם. הצעד הבא שלכם צריך להיות הבאתו לחדר מיון של בית החולים הפסיכיאטרי הקרוב לביתכם. אם אינכם יכולים להתגבר על התנגדותו, פנו לפסיכיאטר המחוזי דרך פסיכיאטר מומחה שמוסמך מטעם הפסיכיאטר המחוזי להעביר את ההמלצות הנדרשות.

 

 

05.06.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 37011 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:55
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה