חמישי, 11 יולי 2013 13:10

מה זה פסיכותרפיה אנליטית?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני רווקה בת 38, גבוהה ונראית מצוין, עובדת במשרה ניהולית יוקרתית. במשך שנים הכרתי הרבה גברים מכל "הסוגים והצורות", אבל אף קשר לא התפתח לקשר מחייב.

 

או שאני מיד ראיתי שהגבר לא שווה התייחסות, או שאם כבר היו כאלה שהערכתי אותם, אז או שהיו נשואים או שהתקשו לקבל החלטות, ונעלמו אחרי כמה שבועות או חודשים של קשר.

 

בסדנה למנהלים שבה השתתפתי לאחרונה המנחה רמז לי שאני יכולה להפיק תועלת מפסיכותרפיה אנליטית. כעסתי עליו. הרי אני אישה אינטליגנטית, מכירה טוב את עצמי. מה יעזור לי לנבור בעבר שלי? מה דעתך על זה? מה אני צריכה לעשות כדי לפתור את הבעיה?

 

תשובה:

 

הרבה אנשים פונים אלי עם שאלות שקשורות לפסיכותרפיה אנליטית - (פ.א). אנסה לענות לך ולפונים אחרים מה זו.

 

פ.א. מבוססת על הרעיון שרוב ההתנהגויות, המחשבות והדעות שלנו נובעות מהחלק הלא מודע של הנפש. הטכניקה של פ.א. משתמשת רק בדיבור, ללא כל עשייה מצד המטפל או המטופל.

 

בתנאים המוגנים של המסגרת הטיפולית המטפל עוזר למטופל לבטא את הצרכים, המוטיבציות, המשאלות והזיכרונות הלא מודעים, ובדרך זו להגיע לשליטה מודעת בחייו.

 

בתחילת הטיפול לחלק מהאנשים קשה לקבל את הרעיון של הלא מודע, ושיש דברים שלא בשליטתם המלאה. במהלך הטיפול נוצרים מצבים שבהם תחושות, זיכרונות, פנטזיות וחלומות שעולים באופן ספונטני זורקים אור חדש על חלקים שלמים של ההוויה של המטופל.

 

בעזרת המטפל, או בהמשך בעצמו, המטופל עושה אינטגרציה חדשה בין החלקים של חייו שלא היו מודעים קודם עם המטרות המודעות בחיים. הוא מקבל תובנה על הכוחות שמכשילים אותו מלהשיג את מטרותיו.

 

הטיפול מסתיים כאשר מטרותיו של המטופל מושגות. לא ניתן לקבוע מראש כמה זמן יימשך הטיפול. לאדם לוקח שנים לפתח את האופי שלו ואת גישותיו לחיים שגורמים לו לסבל, ולשנות אותם גם כן יכול לפעמים לקחת זמן רב.

 

פ.א. מתאימה כמעט לכל אחד שרוצה לחיות חיים מאושרים יותר, להיות יותר גמיש רגשית, לשפר את היכולת הבין-אישית שלו. כמו כן פ.א. מטפלת במגוון בעיות רגשיות, בהן:

 

- כאב נפשי, דיכאון, שעמום, אי שקט

 

- יכולת ירודה בלימודים, בעבודה, ביכולת ליהנות

 

- פחד, חרדה מאיום לא ידוע או לא הגיוני

 

- תחושת חוסר ערך, חוסר כיוון, חוסר שייכות

 

- היעדר מטרות, אידיאלים, טעם בחיים

 

- תחושת אחריות מוגזמת ואי יכולת להשתחרר וליהנות.

 

- יחסים מעורערים עם בני זוג, ילדים, הורים.

 

- כישלון ביחסי אהבה, חברות ואינטימיות

 

- תחושת איבוד שליטה על החיים.

 

- נוקשות מוגזמת, תופעות כפייתיות מסוגים שונים

 

- חוסר שליטה באכילה

 

- תחושות גופניות שנובעות מסיבות נפשיות.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 29833 times Last modified on ראשון, 20 אוקטובר 2013 11:53
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה