הדפס את האתר הזה
חמישי, 04 יולי 2013 14:25

האם החברה שלי יותר מדי בסדר?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני סטודנט בן 25, ממשפחה "צפונית" טיפוסית ומסודרת. כבר חצי שנה יש לי חברה שלומדת איתי. היא בת 23, יפה ורצינית, ואנחנו מסתדרים מצוין. לאט-לאט הכרתי גם את המשפחה שלה .התמונה שנתגלתה בפני מאוד מדאיגה אותי.

 

היא גדלה בשכונת מצוקה. אבא שלה היה שותה, ובמצב של שכרות היה מכה את אשתו ואת הילדים. לבסוף ההורים התגרשו .אחיה הגדול נהרג לפני כמה שנים כאשר נהג בהשפעת אלכוהול וסמים.

 

אחיה השני גדול ממנה בשנה ישב בבית סוהר על התפרצויות. החברה שלי למעשה גידלה את שני האחים הקטנים שלה. היא הגנה עליהם בפני אבא האלים והסביבה העבריינית ,עשתה איתם שיעורי בית והייתה הולכת במקום אימא לאסיפות הורים.

 

היא עצמה הייתה קצינה בצבא, היא סטודנטית מצטיינת, וגם עובדת בכמה עבודות כדי לממן לעצמה את הלימודים ואת שכר הדירה. היא תמיד מסודרת ויודעת לארגן את הזמן שלה כך שתספיק הכול. אני אפילו משתמש בהרצאות שלה, כי הן הרבה יותר מסודרות משלי והיא אף פעם לא מחסירה שיעורים.

 

לפעמים כאשר היא מקבלת ציון פחות מ - 90 , היא עצובה ,ואפילו מדוכאת, אבל היא יודעת להתגבר על זה, ותמיד זוכה למלגת מצטיינים .השאלה שלי היא: איך זה ייתכן שבחורה עם רקע כזה, היא כל כך בסדר, ואם אני לא מפספס משהו שיכול להתפתח בעתיד.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן
 

 

בני אדם הרבה יותר מורכבים מכל תיאוריה הפסיכולוגית .גורמים שונים קובעים את גורלם. כל אחד נולד שונה עם המטען התורשתי שלו, היכולות והנתונים הטבעיים שלו. כמו שאתה רואה, באותה משפחה אחים מתפתחים באופן שונה. אחדים יכולים להזדהות עם רוע, אלימות או בוגדנות, ואחרים מוצאים בעצמם כוחות ומוטיבציה להתגבר על הרוע, להזדהות עם הטוב, האמיץ והאציל .

 

לא מעטים המקרים שמהמשפחות ומהתנאים הגרועים ביותר יוצאים אנשים חזקים מאוד, מוסריים מאוד. קשה לומר בהכללה מה בדיוק גורם לכך. לפעמים אנשים כאלה יכולים לספר שבסביבה הייתה איזו דמות מיוחדת חיובית - מורה, שכנה, סבתא או אפילו ספרים טובים, איתם יכלו להזדהות ולהינצל מהכאוס והשנאה במשפחתם .

 

לפעמים ההתנגדות שלהם למה שקורה בבית כל כך חזקה, שהם משקיעים את כל הכוחות שלהם לבנות חיים שונים לגמרי. לפעמים אנשים כמו החברה שלך נמצאים בסכנה לפתח דיכאון ,בגלל שלעיתים הם מפתחים אופי נוקשה ופרפקציוניסטי - ההיפך ממה שהיו רגילים לראות במשפחה שלהם.

 

כל כישלון קטן יכול להיראות להם כסכנה של איבוד שליטה וחזרה לתוהו ובוהו שממנו הם פוחדים כמו מאש. במקרים כאלה פסיכותרפיה יכולה למתן את הנוקשות והדרשנות המוגזמת כלפי עצמם.

 

20.03.2004

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 27777 times Last modified on ראשון, 05 ינואר 2014 09:22
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה