שלישי, 11 יוני 2013 12:31

חרדה והמצב הביטחוני

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני מקווה שזה לא חצוף מצידי לשטוח כאן את מצוקותיי, אבל אני צריך עזרה דחופה. אני סטודנט בן 28. צר לי להיות כה בנאלי, אבל אני פשוט נמצא במתח עצום בעקבות המצב הביטחוני במדינה.

 

אני בקושי מסוגל לישון בלילות. כל פעם שאני שוכב לישון או לנוח, אני חולם על פיצוצים ופיגועים. אני מקבל לחצים מאוד חזקים בראש מרוב מתח וחרדה. מה שקורה בפועל הוא - שיותר מכך שאני מפחד להיפגע פיזית בפיגוע, אני פשוט מפחד על השמיעה שלי. אני עוסק במוזיקה וזה חלק כביר מחיי.

 

החרדה היא כל כך עצומה, נוראית ובלתי נסבלת, שאני לא ישן, סובל מקשיי נשימה, רעד וחוסר ריכוז. אני חושש לא רק שהשמיעה שלי עלולה להיפגע, אלא גרוע מזה, איזה כלי דם בראש, חס וחלילה, יקרע מרוב מתח וחרדה. אין דבר שמפחיד אותי יותר בעולם מנזק מוחי. תחושת חוסר ודאות וחוסר אונים פשוט מטריפה את דעתי. אני מרגיש שאני הולך להשתגע.

 

לפני שלושה שבועות נתקלתי במקרה בעיתון בטור של כתב צבאי שכתב שבמערכת הביטחון ובכל הגופים האחראים על המודיעין, התקבל לאחרונה מידע והתראות רבות מאוד על כוונתם של ארגוני הטרור לבצע פיגועים רבים בתוך הקו הירוק. חלקם גם תסריטי אימה בסגנון פיצוץ הבניין באוקלהומה.

 

זה פשוט גמר אותי. ישבתי קפוא כמה דקות והייתי בהלם טוטאלי. בהמשך הכתב הוסיף: "גם אם הפיגוע המזעזע המרחף מעל ראשינו לא יתרחש בסופו של דבר, המצב באזור יתדרדר".

 

תמונה נוראית, וכל מה שאתה רוצה זה פשוט למות. אני לא מצליח להתגבר על זה בכוחות עצמי. האם יש עוד מישהו עם חרדות כל כך עצומות? האם לא יהיה כדאי לי פשוט להניח הכול ולעזוב את הארץ?

 

אם אתה יכול להתייחס לדברים שהעליתי - אודה לך מאוד, ערן.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

ערן יקר, אני עונה לך באיחור, היות ולא הייתי בארץ שלושה שבועות. בינתיים "קרו כמה דברים" בעולם. אני לא יודע איך התקפת הטרור על ארה"ב והמלחמה הפסיכולוגית שהתפתחה אחרי כן השפיעו עליך.

 

אמנם טרור, מעצם הגדרתו, מקווה להשיג תוצאות מהסוג שאתה מתאר, אך מעטים מגיבים עליו בסבל נפשי קיצוני ובשיתוק כמוך. אני לא יכול לדעת רק ממכתבך מדוע דווקא אתה רגיש כל כך לאירועים ביטחוניים.

 

בכלל, הקשר בין אירועים חיצוניים והמצב הנפשי של הפרט הוא מאוד מורכב ושווה דיון אקדמי ארוך. אותם סימפטומים שאתה מתאר יכולים להופיע אצל אדם לאחר ריב משפחתי, הפסד בבורסה, מתח בעבודה, או בכלל ללא סיבה נראית לעין.

 

אתה כותב שאתה לא מצליח להתגבר בכוחות עצמך. מצב פסיכוסומאטי שאתה מתאר דורש טיפול מקצועי. על דרך הטיפול המתאימה לך ניתן להחליט ביחד עם איש מקצוע לאחר בדיקה מקיפה ומעמיקה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24186 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:30
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה