רביעי, 29 מאי 2013 12:42

מחשבות כפייתיות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

השאלה שלי היא על אדם קרוב אלי - בן 33, נשוי עם ילדים ועובד. מצבו החברתי והכלכלי מצוין, אבל יש לו בעיה של ביטחון עצמי. הוא נזכר בדברים מהעבר שעשה, והוא מפחד שייגרם נזק.

 

לדוגמא, בשירות מילואים הוא ראה כדור רובה ישן קבור ליד בלוני גז (כך הוא סיפר) והוא לא היה רגוע במשך כמה ימים על מה שיכול לקרות, עד שהוא הלך והוציא אותו. מה פשר התופעה הזאת? 

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

סוג המחשבות שאת מתארת אצל החבר שלך, נקראות בשפה המקצועית "מחשבות כפייתיות". מחשבות אלה מאופיינות בכך שהן אינן רצוניות, מטרידות ומלוות בחרדה. למרות שהאדם מודע להיעדר הרציונליות של המחשבות הללו, הוא לא מסוגל לסלקן.

 

מחשבות אלה יכולות להיות מסוגים שונים, ומשתנות מאדם לאדם. סוג נפוץ אחד של מחשבות הן מחשבות על נזק ואלימות. כך, אם צעירה יכולה להיות מוטרדת ממחשבות שהיא תפיל או תפגע בתינוק שלה, או נהג יכול להיות מוטרד שמא גרם לתאונה בדרך. זה יכול לגרום לו לחזור שוב ושוב לאותו מקום, כדי לוודא שאף אחד לא נפגע.

 

נפוצים מאוד ספקות כמו "האם הגז סגור?" או "האם הדלת לא נשארה פתוחה?". במקרים קשים אדם יכול לחזור עשרות פעמים כדי לבדוק את עצמו. מחשבות יכולות להיות בעלות תוכן מיני, כמו התעסקות בלתי פוסקת ולא רצונית באברי המין, בזהות מינית. קבוצה אחרת של מחשבות היא התלבטויות על רקע דתי, קיום או אי קיום מצוות. נפוצות מחשבות על מוות, על לכלוך, על זיהום.

 

אצל חלק מהסובלים צריך "טריגר" כדי שהמחשבות יופיעו. למשל, מטופל אחד שלי היה קורא בעיתון על אירוע אלים, כמו רצח, ומיד היה מתחיל לחשוב שגם הוא מסוגל לעשות אותו דבר. אצל אחרים המחשבות מופיעות ללא שום אזהרה או סיבה נראית לעין.

 

יש להבחין בין מחשבות שמופיעות לעתים וחולפות מהר, ושלמעשה יכולות להיחשב בגדר הנורמה, לבין מחשבות שמעסיקות את האדם במהלך רוב שעות היום במקביל לחשיבה רגילה. אדם יכול לתפקד באופן כמעט תקין במקרים אחדים, ויכול להגיע עד לחוסר תפקוד מלא באחרים.

 

כ - 2% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מתסמונת כפייתית. דיכאון וערך עצמי נמוך לעתים מלווים את התופעה. במקרים מסוימים טיפול יעיל בדיכאון יכול להפסיק גם את החשיבה הכפייתית, אך במקרים אחרים דרוש טיפול נוסף. הטיפול הוא בדרך כלל שילוב של סוגים שונים של פסיכותרפיה עם טיפול תרופתי.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 33415 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:17
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה