הדפס את האתר הזה
שלישי, 21 מאי 2013 13:33

מחלת פרקינסון ודיכאון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 54. לפני כ- 30 שנה נפל אחי הקטן, צנחן בן 20. מאז אובדן זה, נכנסתי למתח נפשי ופיתחתי חרדות כמו קושי להיות לבד, קושי להסתכל במראה ודיכאון.

 

כל השנים שירתתי בצבא קבע. לפני כ- 20 שנה, בעקבות ריב עם קצין אחר, הועברתי מתפקיד מבצעי בו שירתתי כ- 15 שנה לתפקיד לוגיסטי. חוויתי את ההעברה כאובדן נוסף, והדיכאון שלי החמיר.

 

בהדרגה התחילו להופיע אצלי תופעות של התכווצות בפנים ובצוואר, שהוגדרו כדיסטוניה. צרכתי המון תרופות הרגעה, בעיקר וואבן, וקיבלתי טיפול אצל פסיכולוגית קלינית במשך מספר שנים, אך ללא הועיל. באותה תקופה, פסיכיאטר צבאי נתן לי תרופות שונות, שגרמו לתופעות לוואי.

 

תרופות נגד תופעות הלוואי גרמו לי לתנועות בלתי רצוניות. מאז מצבי רק הולך ומחמיר. כיום מצבי מוגדר כמחלת פרקינסון, ואני מקבל תרופות שגורמות לי לתופעות לוואי קשות. היום אני נכה, עם הפרעות בתנועה, בדיבור ובבליעה ומציעים לי ניתוח אלקטרודות במוח. בנוסף למחלת פרקינסון, אני ממשיך לסבול מדיכאון ומחרדות.

 

שאלתי היא - האם מחלת פרקינסון ממנה אני סובל יכלה להתפתח מתוך מצבי הנפשי? האם יתכן, שלו הייתי מטופל ביעילות, לא הייתי מפתח את מחלת פרקינסון?

 

שאלה נוספת היא - האם יש מקום לטיפול בתסמינים הנפשיים כמו החרדות, הפחדים והדיכאון, מתוך ציפייה ששיפור במצב הנפשי יכול לעצור את מחלת פרקינסון?

 

אני מרגיש בתוכי, שאם נסלק את המפגעים הנפשיים, יש סיכוי שנעשה מהפך במצבי, ואולי נוכל להוריד את הטיפול בתרופות נגד מחלת פרקינסון, שגורמות לי לתופעות לוואי כל כך קשות. מה דעתך?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הקשר בין מחלת פרקינסון לבין דיכאון וחרדה ידוע היטב. כ-40%-60% מחולי פרקינסון סובלים מדיכאון וחרדה - בערך כפול מאשר באוכלוסיה הכללית. אצל חלק מהחולים, הדיכאון והחרדה מופיעים לפני הופעת סימני מחלת פרקינסון, אצל אחרים - מחלת פרקינסון קודמת להופעת הדיכאון והחרדה.

 

חלק מהסימנים של מחלת פרקינסון ומחלת דיכאון חופפים, לכן אבחון של אחת מהמחלות יכול להתעכב. יש חוקרים, שרואים בסימני הדיכאון והחרדה אצל חולי פרקינסון חלק מן המחלה.

 

קיימות גם תיאוריות על מבנה האישיות של אנשים שעלולים לפתח מחלת פרקינסון, אבל ניתן לראות בהן השערות בלבד, היות ואין הוכחות מדעיות מוצקות המאששות אותן. אין הוכחות גם לכך, שדיכאון וחרדה שלא מטופלים היטב מתפתחים למחלת פרקינסון.

 

מה שידוע היטב, הוא שטיפול בתסמיני הדיכאון והחרדה, מקל על סבלם של חולי פרקינסון, ומאפשר לפעמים להוריד את כמות התרופות נוגדות פרקינסון, שבין תופעות הלוואי שלהן תופעות נפשיות שונות, לרבות דיכאון. הטיפול צריך להתבצע בזהירות רבה, תוך התייחסות לאינטראקציה שבין התרופות השונות ולשינוים במצב הקליני.

 

03.08.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35682 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:58
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה