הדפס את האתר הזה
שני, 20 מאי 2013 11:56

פגיעה נפשית מחשיש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 28. בגיל 22 התחלתי לעשן חשיש, תחילה מפעם לפעם, ואחר כך באופן סדיר. לא הייתי מכור, ואם הייתי רוצה, יכולתי להפסיק בכל רגע, אך היות וזה עשה לי רק טוב - המשכתי לעשן.

 

אחרי כשנה, פתאום, הכול השתנה. העולם סביבי נראה לי כמו בסרט על מסך, כאשר אני לא חלק ממנו. ההרגשה הזאת מאוד הפחידה אותי. כאשר ניסתי להסביר לאחרים מה אני מרגיש, אף אחד לא הבין אותי. אני יודע שמה שאני מנסה להסביר נשמע מוזר, ואולי לא מובן.

 

חבר שלי הסביר לי שגרמתי נזק לגוף בעקבות הפסקות שהיו לי בעישון. הגוף כנראה לא הבדיל בין הפסקה סתם לבין גמילה.

 

במשך השנים המשכתי לעשן באופן קבוע, אבל התופעה המוזרה הזאת לא חלפה, ואני חי איתה כל הזמן. בהדרגה התעורר בי חשד שיש קשר בין העישון לבין התופעה, ואז חדלתי לעשן לגמרי לתקופה של חצי שנה, אך התופעה לא חלפה.

 

לאחר שראיתי שזה לא עובר, החלטתי שאין קשר בין העישון לבין התחושה, וחזרתי לעשן. כעבור כמה שנים שוב ניסיתי את מזלי, שוב והפסקתי לעשן למשך יותר מארבעה חודשים ושוב התופעה לא עברה.

 

שאלתי היא: כיצד אפשר לדעת האם באמת מה שאני חווה, קשור לעישון חשיש, ואם כן, האם אפשר לעשות משהו כדי להיפטר מהתופעה? אשמח לקבל תשובה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

חשיש ומריחואנה – הם הסמים הנפוצים ביותר באוכלוסיה - ובמיוחד בקרב בני הנוער וצעירים. היות וההשפעה שלהם היא לא חדה כמו ההשפעה של אלכוהול, קוקאין, אקסטזי, הרואין או LSD, הם נחשבים בציבור הרחב 'סמים קלים', שאינם גורמים לנזק בריאותי או נפשי, ואינם גורמים להתמכרות.

 

אמונה זו אינה נכונה וגם מסוכנת, היות והיא מהווה גורם מכריע ביחס הסלחני לסמים קלים, ונימוק משכנע לאלה שכבר משתמשים בהם באופן קבוע או לאלה שרק התחילו להשתמש.

 

הבעיה היא שכאשר מישהו משתמש באופן קבוע, ומשוכנע שהוא יכול להפסיק - הוא נמצא כבר עמוק בתוך הבעיה.

 

ההשפעות של חשיש על מערכת העצבים הן שונות ומגוונות. התופעות שאתה מתאר נקראות Derealisation ו- Depersonalisation. הן יכולות להופיע גם מיד אחרי השימוש, גם כתוצאה משימוש קבוע, וגם לאחר ההפסקה או תהליך הגמילה.

 

תופעות נפשיות אפשריות נוספות הן התקפי פאניקה, ירידה בזיכרון, ברצייה, בתפיסה המרחבית, ירידה בהישגים המקצועיים והאקדמיים. ידועות גם תופעות של מצבים פסיכוטיים, פרנויה, והחמרה של מצבים נפשיים קיימים. מסוכן במיוחד ערבוב של חשיש עם אלכוהול, עם אקסטזי ועם סמים אחרים.

 

טיפול בתופעות נפשיות הנגרמות על ידי סמים בכלל וחשיש בפרט, הוא מסובך, וצריך להיות מותאם למכלול הנתונים קליניים, האישיותיים והחברתיים בכל מקרה ומקרה.

 

28.03.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32766 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:47
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה