הדפס את האתר הזה
שני, 20 מאי 2013 11:53

התקפי פאניקה בעקבות שימוש בקוקאין

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 37, נשוי, בריא לגמרי בגופי ובנפשי. לאחרונה הופיעה אצלי בעיה ואני מרגיש חסר אונים בהתמודדות איתה. לפני כחצי שנה הייתי בחו"ל במסיבה עם חברים. באותו ערב שתיתי והסנפתי שתי שורות של קוקאין. זו לא הייתה הפעם הראשונה. הייתי רגיל להסניף במסיבות פעם - פעמיים בחודש.

 

באותו ערב, מיד לאחר שהסנפתי, הדלקתי סיגריה, ובשאיפה השלישית קיבלתי לפתע דפיקות לב כל כך חזקות שהרגשתי שאני עומד למות. חבר שלי נתן לי שני כדורים של ואליום שקצת הרגיעו אותי, אך דפיקות הלב והסחרחורות נמשכו כשלוש שעות.

 

מאותו יום לא הסנפתי יותר, ואף הפסקתי בהדרגה לעשן כי כל סיגריה מביאה שוב לדפיקות לב ולסחרחורת חזקה. למרות שהפסקתי עם הסמים והסיגריות, המצבים של דפיקות לב, פחד למות ואי שקט קיצוני ממשיכים לקרות לי לעיתים קרובות יותר ויותר, והיום זה תוקף אותי פעם בשבוע, או אפילו יותר - ללא כל סיבה.

 

כל פעם שזה קורה לי אני לוקח כדור קלונקס להרגעה, נכנס למיטה ומנסה להירגע או לישון. אחרי כשעה ההתקף עובר, אבל אני קם חסר כוחות, עצוב וכבר מתחיל לפחד מהפעם הבאה.

 

בעקבות ההתקפים התחלתי להימנע מלהתרחק מהבית, מוותר על פעילויות רבות, מסיבות וטיולים. כל הכיסים שלי מלאים בכדורי קלונקס, כי אני פוחד שההתקף יתפוס אותי לא מוכן ולא תהיה לי תרופת הרגעה לעזור לי.

 

מה קורה לי? האם פגעתי בליבי? עשיתי את כל הבדיקות: לב, א.ק.ג., דם וכל התוצאות תקינות. למה זה תוקף אותי כל הזמן? אני חסר אונים, ולא יודע עם מי להתייעץ. אנא עזור לי!

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קוקאין ידוע כסם קשה עם פוטנציאל התמכרותי גבוה מאוד. אפילו אחרי שימוש חד פעמי - חלק מהמשתמשים מפתחים תלות. ההשפעה של הסם על מערכת העצבים היא חזקה מאוד.

 

ההרגשה המיידית של ערנות גבוהה, מצב רוח משופר, תחושת כוח ויכולות בלתי מוגבלות - מושגת על ידי שיבוש קשה במערכת העצבים המרכזית, שלזמן קצר מוצפת על ידי חומרים מעוררים.

 

זמן קצר אחרי ה- high המלאכותי, מתרחשת נפילה קשה, עקב מחסור בחומרים הללו, עם תחושת דיכאון ואפאתיה. מסוכנת במיוחד שתיית אלכוהול במקביל לשימוש בקוקאין.

 

בהדרגה מתאזן השיבוש במערכת העצבים, אך לא תמיד לגמרי. הנטייה לדיכאון יכולה להישאר. השכיחות של דיכאון אצל משתמשים בקוקאין גבוהה פי שש מזו שבאוכלוסיה הכללית. לעיתים מתפתחים התקפי פאניקה, שנשארים גם לאחר הפסקת השימוש בקוקאין - וכנראה זה מה שקורה לך.

 

התקפי פאניקה גורמים לסבל רב, להימנעות מפעילויות, לצמצום בשטחי החיים. קיים טיפול יעיל נגד התקפי פאניקה. עליך לפנות לפסיכיאטרי ללא דיחוי.

 

04.04.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35003 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:47
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה