הדפס את האתר הזה
רביעי, 21 אוגוסט 2013 14:08

מרווח משני לניצחון אמיתי

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)


שאלה:

 

האם קיים דבר כזה כמו פחד להיות בריא? אני סובל מדיכאון, ולמרות כל הסבל, אני בטוח שאני נמנע מכל דבר שיכול לעזור לי.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

עצם השאלה שלך מראה שהגעת לליבה של הבעיה. בכל אדם, בריא או חולה, קיים מאבק מתמיד: מצד אחד הצורך בשינוי, הצורך לקבל החלטות גורליות, צורך בצמיחה, בשינוי, בהתקדמות ובהתפשטות.

 

מצד שני, ובו בזמן, קיים פחד קיומי להרים ראש, לחטוף מכה, לקומם את הסביבה נגדך, להתמודד עם איומים, עם קנאה ועוינות.

 

הדילמה הרבה יותר מורכבת מכך, מכיוון שבנוסף לרצונות, לתוכניות ולמטרות המציאותיות ולסכנות האמיתיות הכרוכות במימוש החזון, קיימת חזית נסתרת של רצונות, תשוקות, תקוות - אבל גם פחדים, חרדות, ותסריטי אימה פנימיים - שמשפיעים בצורה לא מודעת דרך הסימפטומים השונים והמשונים.

 

כל התופעות הפסיכוסומאטיות הן תוצאה של מאבק האיתנים הזה בנפשו של בנאדם - בין התשוקות, רצונות ותקוות לבין האיומים, הפחדים והחרדות הפנימיות. דיכאון קליני או דיכאון מעורב בחרדה הוא רק אחת התוצאות הפסיכוסומאטיות (אם כי מאוד נפוץ באוכלוסייה-  30% - 40% ).

 

מחלות אחרות מסוג זה הן הפרעות אכילה, בולימיה ואנורקסיה, מחלות כלי דם, כאבי ראש, כאבים אחרים, התמכרויות שונות. הדיכאון והמחלות הפסיכוסומאטיות האחרות מהווים מעין פתרון פשרה - כאילו אומר האדם לעצמו, בצורה בלתי מודעת: "אני חולה, לכן אני לא רוצה שום דבר, תורידו ממני את האיום".

 

למרות שמחיר הסבל הוא לעתים גבוה מאוד, יש גם "יתרונות במחלה"- היא מספקת מעין "פטורים" מהתמודדות פנימית ומהתמודדות בחיי היום יום: עבודה, שירות צבאי, התמודדות חברתית, תחרות, יחסים בינאישיים מורכבים, וכו'. מכלול ה"יתרונות" הללו מוכר היטב, ונקרא בשפה המקצועית "רווח משני".

 

כמעט בלתי אפשרי באופן עצמאי לוותר על הסבל ולחזור בקומה זקופה למאבקים ולסכנות של התמודדות בריאה עם דילמות, קונפליקטים והצורך לקבל החלטות עצמאיות בכל רגע של החיים האמיתיים.

 

גם כאשר הסבל כופה על האדם לפנות לעזרה של איש מקצוע שיכול לעזור לו, לעיתים קרובות ברגע שיש הטבה קטנה במצבו, אותו אדם מפסיק את הטיפול.

 

שילוב של טיפול רפואי, אם יש צורך בכך, עם פסיכותרפיה, שמסייעת לבן אדם להתמודד עם חיים ללא המגן של המחלה, יכולים להביא אל המודע את המאבקים הפנימיים והחיצוניים. לאדם עם מודעות כזאת קל יותר לנווט את החיים שלו בין התשוקות והסכנות מבלי להזדקק לפשרה הפסיכוסומאטית.

 

1999-2003

 

 כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38273 times Last modified on ראשון, 23 פברואר 2014 20:08
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה