הדפס את האתר הזה
ראשון, 02 יוני 2013 06:14

מרגיש לא נוח עם אנשים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

שאלה:

אני תלמיד בן 16. יש לי בעיה שהולכת ומתגברת. כל פעם שאני מדבר עם מישהו, אפילו עם ההורים שלי, אני מרגיש לא נוח. כאילו אני - זה לא אני. זו הרגשה מוזרה ולא נעימה. בכיתה אני עושה את עצמי עסוק ולא מעוניין בחברים וכך התרחקתי מכולם.

 

רק עם אחי הקטן אין לי בעיה לדבר. גם ברחוב אני מרגיש לא נוח עם אנשים שבאים מולי. אני משפיל מבט, משתדל ללכת קרוב לקירות ולהסתכל רק על מכוניות או חפצים דוממים אחרים.

 

אני לא חושב את עצמי למכוער או טיפש, אבל לא מסוגל להתגבר על התופעה. מה קורה איתי? האם יש דרך להתגבר על התופעה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

התופעות שאתה מתאר יכולות להיות ביטוי למצבים שונים. מתבגרים רבים סובלים מביישנות יתר, הערכה עצמית נמוכה וחוסר מיומנויות חברתיות. הם חוששים לעשות משהו "לא נכון", "לא מקובל", ולעמיד עצמם במבוכה ברבים. יכול להיות שעם אחיך הצעיר, שלא מאיים עליך, אתה מרגיש בנוח.

 

אצל מתבגרים מסוימים או מבוגרים צעירים התופעה מקבלת מימדים יותר גדולים. בשבילם התחושה של להיות תחת ביקורת, פחד מהשפלה ברבים יכולים לגרום להימנעות ממגוון הולך ומתרחב של פעילויות כמו השתתפות במסיבות, פעילויות ספורט, טיולים. בסופו של דבר זה מביא אותם לבידוד חברתי ובדידות.

 

קיימים טיפולים מאוד יעילים שעוזרים לצעיר להתמודד עם פחדיו ולפרוץ את מעגל בדידותו. תחושת אי נוחות בחברת אנשים אחרים יכולה להיות גם סימפטום לבעיות יותר רציניות.

 

אם לאי נוחות מתלוות תחושות שאחרים יכולים לקרוא את מחשבותיך או שקושרים קנוניה נגדך, מדברים עליך דברים מעליבים, מדובר במצב הרבה יותר רציני שמחייב פניה דחופה לעזרה מקצועית.

 

למרות שזה יכול להיות קשה, תנסה לדבר עם ההורים שלך. אם אתה לא מסוגל, תבקש מאחיך הצעיר שיגיד להורים שאתה רוצה לשוחח איתם על משהו רציני. אני מקווה שהם ימצאו דרך לשוחח אתך בצורה עדינה שלא תפגע בך.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24977 times Last modified on ראשון, 01 ספטמבר 2013 13:43
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה