הדפס את האתר הזה
ראשון, 02 יוני 2013 06:09

החרדה המשתקת

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני עורך דין בן 27. יש לי בעיה רצינית. כאשר אני צריך להופיע בבית משפט, אני נלחץ מאוד. כל הגוף שלי רועד, כולל הפנים. אני בקושי מדבר. הקול שיוצא לי גבוה מהקול הרגיל שלי, ודומה לבכי. אני מסמיק ומזיע. כולם באולם מסתכלים עלי, ונדמה לי שהם מגחכים. אני לא ישן היטב ימים לפני הופעה, ומגיע לבית המשפט סחוט ועייף.

 

כל העתיד המקצועי שלי תלוי ביכולת לדבר בביטחון. אני ניסיתי ללמוד טכניקות שונות של הרפיה, נשימה נכונה, עשיתי קורס של מדיטציה, אבל זה לא עזר לי. קראתי שיש תרופות שמיועדות בדיוק לבעיה שלי. האם נתקלת בבעיה כזאת, והאם יש טיפול שיכול לעזור לי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הבעיה שאתה מתאר ידועה ונפוצה מאוד. עורכי דין, מרצים, אמנים, פוליטיקאים רבים סובלים מהבעיה במשך שנים. יש כאלה שאצלם התופעה מופיעה פתאום, אחרי שנים של הופעות מול קהל ללא בעיה. אצל אחרים - התופעה קיימת מאז שהם זוכרים את עצמם.

 

בעיה דומה קיימת אצל אנשים רבים במפגש או אפילו ממחשבה על מפגש עם בני המין השני. יש אנשים שנחרדים מאירועים חברתיים, כמו מסיבות, חתונות, ימי הולדת, או אפילו אכילה לעיני אנשים אחרים.

 

אנשים אחרים סובלים מאותן תופעות כאשר נכנסים לאוטובוס, מטוס, סופרמרקט או קניון. לאחרים זה קורה דווקא במעלית, חנות קטנה או אפילו בשיחת טלפון. בספרות מקצועית ובעיתונות אפשר למצוא שמות שונים לתופעות האלה. המצבים שבהם מופיעים המחושים של חרדה, והמחושים עצמם יכולים להיות שונים מאדם לאדם.

 

המשותף הוא - הסבל הקשה, הנפשי והגופני. המחיר שמשלם הסובל בניסיונות להסתיר את הבעיה, בניסיונות הימנעות בתירוצים שונים ממצבים גורמי חרדה, בהפסדים כספיים וחברתיים, בירידה בערך עצמי, תשישות, התמכרויות, נזקים בריאותיים ובדיכאון שבא במוקדם או במאוחר בעקבות כל זאת - הוא עצום.

 

הבשורה לסובלים שקיימים טיפולים תרופתיים ולא תרופתיים, או שילובים ביניהם, שמאוד יעילים במצבים כאלה. לכל אדם סובל נבנית תוכנית פרטנית המתאימה לסוג הבעיה, לאישיותו, להעדפותיו, וכן בהתאם לנתונים נוספים.

 

חשוב לציין שאותן בעיות מהם סובל אדם, כמו בושה, הערכה עצמית נמוכה, האשמה ולגלוג עצמי - הם גם אלה שמונעים או דוחים לתקופות ארוכות מאנשים אלה לפנות לטיפול יעיל.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24075 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:23
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה