שני, 20 מאי 2013 11:59

על אהבות וחרדות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בחורה בת 21. מזה תקופה ארוכה אני סובלת מחרדות ופחדים. בכמה שנים האחרונות הייתי מאוד מיואשת מהקשרים הרומנטיים שלי, שמאוד אכזבו אותי ופגעו בי.

 

יש לי משפחה אוהבת ומפנקת. אני בחורה יפה, חכמה ומשכילה. מאז ומעולם חלמתי שתהיה לי מתישהו אהבה אמיתית, ללא אכזבות, ושהחיים שלי יהיו מושלמים.

 

סופסוף היום, אחרי שנים של ייאוש ואכזבות רבות, מצאתי את האהבה האמיתית ואני עומדת להתחתן. אפשר להגיד שהכול הסתדר בצורה מושלמת.

 

רק דבר אחד הורס לי את הכול - החרדות והפחדים שאני לא מסוגלת להתגבר אליהם. מצבים אלה מופיעים אצלי אחרי מריבות עם חבר, אבל גם כאשר אני לבד בבית אחרי העבודה, גם אם היה לי יום רגוע ומוצלח.

 

כאשר ההתקפה כזאת מגיעה, אני מרגישה פתאום בודדה, מרוחקת מהסביבה שלי, כאילו אני לא יודעת איפה אני נמצאת ולא מכירה את הסובבים אותי. כאשר זה קורה לי, נכנסות לי לראש כל מני מחשבות רעות אותן איני מבינה, ומהן אני פוחדת.

 

אני נרגעת רק כאשר החבר שלי מחבק ומלטף אותי, ואומר לי שוב ושוב שהוא אוהב אותי. קשה לי לחיות כך, אני מבקשת לדעת למה אני סובלת, למרות שעכשיו הכול טוב בחיים שלי, ואם זה באמת חרדות או שמא, אולי, משהו אחר.

 

אני רוצה לדעת מה לעשות כדי להיפטר מהסבל שלי. אודה לתשובה מהירה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אנסה לסכם את מה שאני מבין ממכתבך: את רק בת 21, אבל מספרת על שנים של סבל, ייאוש ואכזבות במערכות יחסים רומנטיות. את החרדות שלך בעבר את מייחסת לאכזבות אלו.

 

מה שמעלה אצלך פליאה, זה שעכשיו, כאשר היחסים המאכזבים מאחוריך, ואת עומדת לפני חתונה עם גבר שאוהב אותך, החרדות אינן מפסיקות לתקוף אותך. החרדות הללו, כפי שאת כותבת, באות למרות שהכול בסדר בחייך.

 

עם זאת, את מספרת שהחרדות הללו מופיעות אחרי מריבות עם החבר, ונרגעות, כאשר החבר שלך מחבק, מלטף ומשכנע אותך באהבתו כלפיך.

 

נראה לי שהניסיון לחלק את מהלך החיים שלך לשתי תקופות: 'עד הקשר האחרון' ו'מאז הקשר האחרון', הוא לא יעיל. לפי תיאורך החרדות תמיד באו בגלל אחרים, ורק עכשיו זה לא מובן לך כיצד הן מופיעות בלי שום סיבה, כאשר "הכול טוב מסביב".

 

ניסיון קליני ומדעי מראה כי חרדות נוצרות בגלל קונפליקטים בין אישיותו של האדם והסביבה שלו, או בין צרכים ודחפים מנוגדים בתוך נפשו של האדם.

 

מבלי להחזיר את ה'אשמה' אליך, אני מציע לך לחפש את הנקודות הכאובות באישיות שלך, לדוגמה, בכל הקשור לפרידה. ניתן לעשות זאת בתהליך של פסיכותרפיה. בינתיים, אפשר להקל על סבלך באמצעות טיפול תרופתי.

 

22.03.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 42908 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:48
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה