שני, 27 מאי 2013 09:19

סטודנט במצוקה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

שלום רב! אני נער בן 19 ,סטודנט לאלקטרוניקה, בעל אינטליגנציה ומוטיבציה גבוהים. במשך כשנה אני סובל מהפרעות נפשיות שונות ומאי שקט תמידי, אשר פוגעים בי בכל תחומי החיים.

 

אני מאוד סובל ומיואש מהחיים ומהרגשת הריקנות הטוטאלית שלא עוזבת אותי. אני כל הזמן מנסה לדבר עם עצמי על מנת להרגיע את אי השקט הזה.

 

אני יכול לתת לך דוגמה מוחשית למה שקורה לי: היה לי מבחן חשוב לפני כמה ימים, וניסיתי ללמוד במשך שבוע, ולא הצלחתי לקרוא את החומר ולהבין אותו בגלל ההפרעות הנפשיות שיש לי. למעשה אין לי כל שליטה על החיים שלי. אני מרגיש שיש לי יכולות, אבל אני לא יכול למצות אותן בשל ההפרעות הנפשיות.

 

עד עכשיו הייתי אופטימי, וניסיתי לחשוב שאוכל להשתחרר מזה בכוחות עצמי, אבל לאחרונה הרמתי ידיים, והתחלתי להבין שהעניין לא בשליטתי, ושאני חייב לגשת לטיפול מקצועי. אבקש ממך את חוות דעתך המקצועית ואודה לך אם תיתן פתרון לבעיה שלי.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי התיאור שלך אתה ככל הנראה סובל ממצב חרדתי, אולי עם כמה סממנים דיכאוניים. אתה נמצא במסגרת לימודים מאוד דרשנית, והמצב שבו אתה שרוי, בנוסף לסבל הגופני והנפשי עשויים להפריע לך ללמוד. במצב כזה אתה עלול לפתח פערים וחובות אקדמיים, ולבסוף להיפלט מהלימודים.

 

אי שקט, חוסר יכולת להתרכז, חוסר הנאה, בלבול, פסימיות, ונטייה לדחות משימות דחופות אופייניים למצב זה. בלי להכיר אותך קשה לדעת מה גרם לך להיכנס למצב זה.

 

יכול להיות שלימודי האלקטרוניקה אינם בראש מעייניו של בחור בן 19, או שבעיות חברתיות, בדידות, היעדר תמיכה מספקת מהמשפחה, מחברים, מחברה, פוגעים ביכולתך להתמודד עם כמויות החומר שעליך ללמוד ולהבין.

 

אולי בחרת בתחום הלימודים לא מרצונך, או שיש דברים שהיית רוצה להשיג לפני שתהיה מהנדס אלקטרוניקה. לפי הגיל שלך, אתה כנראה עתודאי.

 

אולי מתאים לך יותר לדחות את הלמודים עד לאחר השירות הצבאי. אולי בעוד כמה שנים תרגיש שלם יותר עם מה שבחרת, או שתבחר תחום לימודים אחר, שמתאים לך יותר.

 

קשה לקבל את ההחלטות הללו לבד, במיוחד במצב שבו אתה נמצא כעת. אני ממליץ לך לפנות לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש ויחד אתו להגיע להחלטות.

 

יכול להיות שטיפול קצר יעזור לך לחזור למסלול, ואולי תזדקק לטיפול ארוך יותר, בלי קשר ללימודים. קיימת גם אפשרות שאתה זקוק לטיפול תרופתי כלשהו, על מנת להגיע לרגיעה, לאיזון נפשי וליכולת ליהנות ממה שאתה עושה.

 

16.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31906 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:21
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה