שני, 27 מאי 2013 06:25

דואגת לסבתא שלה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

שלום, יש לי סבתא בת 75. לפני שלושה חודשים בעלה נפטר. היא הייתה במצב של בלבול עוד קודם, אבל כשהוא נפטר, מצבה החמיר. לפני שבוע היא התאשפזה בבית חולים עקב הקאות ומצב של היפוטרמיה.

 

כעת היא השתחררה לביתה, אך היא עדיין מבולבלת מאוד, למשל, היא אינה יודעת אילו תרופות עליה לקחת, מתבלבלת בין עבר להווה, נמצאת באי שקט, לא מצליחה לישון בלילה. רציתי לדעת מה ניתן לעשות בנדון, על מנת למנוע החמרה, אם יש טיפול תרופתי שיכול לעזור, והאם כדורי שינה מחמירים את מצב הבלבול שלה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

שאלתך מתארת במדויק את הבעייתיות והמורכבות של מצבים נפשיים אצל אוכלוסיה מבוגרת. סבתך הייתה יכולה להתגאות בכך שיש לה נכדה כל כך רגישה, דואגת ואינטליגנטית, אך, כמובן, במצבה היא אינה יכולה להעריך זאת.

 

התפקוד המנטאלי של אדם זקן מאוד שברירי, ותלוי בהרבה גורמים גופניים ונפשיים. כל הפרת איזון במצב הגופני והנפשי עלולה לפגוע במצב התודעה, ביכולת הזיכרון ובשיפוט.

 

משפחות רבות, אך לעתים גם הצוות הרפואי, נוטים להתייחס להפרעות בתפקודים אלה אצל אדם זקן כמשהו בלתי נמנע, כחלק מתהליך ההזדקנות, וכתופעה בלתי הפיכה. בהרבה מקרים זה לא כך. יש להבדיל בין תהליכים בלתי הפיכים, שאינם ניתנים לטיפול, ומצבים חריפים - הניתנים לטיפול ולתיקון.

 

במקרים רבים שני המצבים מתקיימים במקביל. אלו המקרים המסובכים ביותר, והם דורשים אבחון רפואי ופסיכיאטרי מדוקדקים.

 

טיפול במחלות חום, זיהומים, איזון אלקטרוליטים (מלחים בדם), טיפול בסוכרת, בתפקוד של בלוטת התריס, בחוסר של ויטמינים מסוימים – כל אלה יכולים לשפר באופן ניכר דווקא את המצב המנטאלי. לפעמים אדם מבוגר מקבל תרופות רבות, והשילוב ביניהן, או הכמויות שלהן עשויים לגרום להתפתחות של מצב בלבולי.

 

גם בעיות נפשיות, כמו תגובת אבל או דיכאון, עשויות להיות דומות למצב של דמנציה (שיטיון) בלתי הפיכים, אך אבחונם הנכון וטיפול בהם יכול להביא לשיפור דרמטי במצבו של אדם זקן. גם המצבים המנטאליים החריפים וגם אלו הכרוניים מלווים לעיתים באי שקט ובהפרעות שינה.

 

לעיתים חלה החמרה ניכרת אצל החולים דווקא בשעות הלילה, כאשר ביום המצב משתפר במידת מה. באופן פרדוכסאלי, תרופות הרגעה ושינה יכולים להחמיר את הבלבול ואי השקט. בחירה נכונה של סוג התרופות וכמותן אצל חולה עשויים לשפר את המצב במקום להחמירו.

 

יש לקוות שבזכות דאגתך ודאגת משפחתך, סבתך תזכה לאבחון מעמיק וטיפול מקצועי, מצבה ישתפר ואת תזכי לחיבוק ונשיקה ממנה.

 

08.05.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31583 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:14
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה