חמישי, 28 מרץ 2013 17:21

ייעוץ וטיפול באמצעות אינטרנט

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

online therapy Small

 התפתחות הטכנולוגיה בעשורים האחרונים שינתה את חיינו בתחומים רבים. היום לא צריך בול ומעטפה בשביל לשלוח דואר. בשביל לקבל אינפורמציה, לא צריך ללכת לספריה. באמצאות אינטרנט אפשר לקנות ירקות בסופרמרקט ולרכוש השכלה גבוהה באוניברסיטה. אנשים קונים מצלמות ומחשבים בקליק אחד. שיחות ועידה ברשת – הפכו לדבר רגיל בעולם העסקים. בתחילה הייתה תקווה שלאנשים ישתחרר הרבה זמן והם יוכלו להשקיע אותו יותר בעצמם ובקרובים להם, אך למעשה קרה דבר הפוך. הקצב של החיים הואץ, לאנשים יש פחות זמן, הוא נעשה יקר יותר.

 

לא נדון בסקירה קצרה זו בסיבות ובתוצאות להתפתחויות האלה. ננסה לראות איך ההתפתחות הטכנולוגית השפיעה על התחום של ייעוץ וטיפול נפשי. השיפור משמעותי באיכות הקשר האינטרנטי מאפשר לא רק לחסוך זמן וכסף על הכנות, נסיעות, מציאת חנייה. אדם יכול לבחור לו מטפל בכל נקודה על הגלובוס, ולקבל את שירותיו מבלי לצאת מהחדר ומבלי לקום מהכורסא האהובה. מאידך, אותו שירות אפשר לקבל בבית קפה, בפארק, בחוף הים או בשדה התעופה בזמן ההמתנה לטיסת המשך בנסיעה עסקית.

טיפול נפשי באינטרנט התגלה לא רק כחסכוני בזמן ובכסף, אלה כיותר ממוקד, יותר מעמיק - ומשיג תוצאות יותר טובות בזמן יותר קצר.

 

נבדוק שימוש בכמה מהאפשרויות שמספק לנו האינטרנט בתחום ייעוץ וטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי.

 

 

ייעוץ וטיפול באמצעות דואר אלקטרוני

ניסיון קליני מראה שייעוץ ופסיכותרפיה באמצעות התכתבות לא רק חוסכים זמן יקר להכנות, לנסיעות, לחיפוש חנייה, אלא גם יכול להיות יותר מעמיק, יותר אינטנסיבי, יותר ממוקד, יותר מהיר ויותר ייעל.

אדם שכותב את מחשבותיו, את מצוקותיו, את התלבטויותיו, הרבה יותר ממוקד, יכול לחזור על מה שכתב, להוסיף, לחדד, לתקן. הוא כותב בזמן הנוח לו, בדיוק כאשר המחשבות מופיעות. לא קיים לחץ זמן. ה"שעה" הטיפולית נעשית גמישה, ניתן לחלק אותה, להאריך אותה לזמן בלתי מוגבל. בסוג טיפול זה ניתן לחזור על מה שנכתב אחרי חודש ואחרי שנה. לראות את מחשבותיו, הרגשותיו בפרספקטיבות שונות, לעקוב אחרי השינויים בתפיסתו את עצמו, את בעיותיו, את העולם סביבו. כמו כן המחשבות, התגובות, ההמלצות של המטפל לא נעלמות לשום מקום. אפשר לעיין בהן פעם אחר פעם, גם אחרי שנים רבות. אפשר להגיד שסוג טיפול זה שובר לא רק את המחסום המרחק, אלא גם את המחסום הזמן.

גם המטפל, שלא מוגבל על ידי ה"שעה" הטיפולית, יכול לעיין בכתביו של המטופל פעם נוספת ואולי לגלות משמעויות שלא נתגלו בקריאה ראשונה. היעדר מגבלת הזמן מאפשרת למטפל גם לנסח את מכתיביו בצורה האופטימאלית לצורך השגת מטרותיו של המטופל.

 

טיפול בדואר האלקטרוני אפשרי ללא קשר למיקום הגיאוגרפי מעל כדור הארץ. כמו כן הטיפול הזה יכול להתאים לאנשים עסוקים מאוד, אנשים עם מוגבלויות תנועה, ולכל אלה שמרגישים ומבינים את היתרונות של ההתבטאות בכתב.

 

טיפול באמצעות דואר אלקטרוני יכול להיות משולב בשיחות בקליניקה, או בשיחות באמצעות סקייפ.

 

במקרים של מצבים חריפים, דיכאוניים או פסיכוטיים טיפול בהתכתבות יכול להיות תוספת, אבל לא יכול להחליף פגישות פנים אל פנים.

 

 

טיפול באמצעות סקייפ

 

 

לטיפול באמצעות סקייפ כמו לטיפול באמצעות דואר אלקטרוני אין מגבלות גיאוגרפיות.

גם הוא חוסך זמן להכנות ונסיעות. מערכת סקייפ מאפשרת למטופל ולמטפל לראות ולשמוע אחד את השני ולשוחח בזמן אמת. פגישה בסקייפ דורשת תיאום זמן מדויק בין מטפל למטופל, כאשר שני המשתתפים בה מחויבים לדיוק - כמו בפגישה בקליניקה.

ניתן לשלב פגישות באמצעות סקייפ עם טיפול באמצעות התכתבות ופגישות בקליניקה פנים מול פנים.

 

סודיות של הטיפול באמצאות אינטרנט זהה לסודיות של הטיפול בקליניקה.    

 

מאמרים בנושא :

כתבות ומאמרים
מחשבות

Read 51112 times Last modified on שישי, 09 מאי 2014 18:12
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה